ABD ve İngiliz istihbaratının, Rusya'nın 'birkaç gün içinde Ukrayna'ya saldıracağını' açıklarken, ülkeye girmek için bahane olarak kendi birliklerine saldırabileceğini öne sürdü.

İngiltere’de Avam Kamarası savunma komitesi başkanı Tobias Ellwood, Rusya ve Ukrayna savaşı ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu.

Tobias Elwood, Ukrayna’da savaşın ‘kaçınılmaz’ olduğunu belirtirken, birkaç gün içerisinde Rus işgalini beklediklerini öne sürdü.

İngiltere Avam Kamarası savunma komitesi başkanı Tobias Ellwood çarpıcı bir açıklama ile “Korkarım Rus kuvvetleri tarafından bir işgal kaçınılmaz ve oldukça yakın. Biz de bunun olmasına izin verdik. Ukrayna’ya Başkan Putin’i işgal hakkında iki kez düşündürmek için yeterli askeri donanım ve personel yerleştirme fırsatımız oldu, ancak bunu yapamadık.” dedi.

İngiliz istihbarat kaynakları ise Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya girmeyi haklı çıkarmak için kendi güçlerine gizli bir saldırı başlatabileceğini öne sürdü.

Elwood görüşlerini“NATO onun tehditlerine boyun eğmeyi reddettikten sonra görünüşe göre tek bir seçenek kalıyor” diyerek kesinleştirdi.

Halihazırda sınırda olan birliklerle birlikte, son günlerde bölgeye daha fazla Rus uçağının geldiği, dere çatma askeri bir hastanenin ise bölgeye kurulduğu belirtiliyordu zaten. Bu durumun, kara taarruzunun bir göstergesi olduğu da öne sürülmüş oldu.

Öte yandan, dün, Ukrayna’da hükümeti alan siber saldırılar gerçekleşti. Ukrayna hükümeti ise mevcut siber saldırılardan Moskova’yı sorumlu tutmuştu.

ABD, Rusya’nın zaten ortalığı karıştırmak amacıyla Ukrayna’yı sabote edeceğine dair istihbaratı olduğunu söylerken bir ‘sahte bayrak’ operasyonu konusunda uyardı.