Koronavirüs salgını nedeniyle bir yılı aşkın süre online eğitim veren üniversiteler 2021-2022 dönemi için yüz yüze eğitim kararı almıştı. Fakat koronavirüs salgınında yeni varyantların ortaya çıkması ve daha bulaşıcı olması nedeniyle bazı üniversiteler devam zorunluluğunu kaldırmaya başladı. Bugün İstanbul Teknik Üniversitesi yüz yüze eğitim konusunda bir son dakika açıklaması yayınladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Rektör İsmail Koyuncu, son bir haftalık süreçte kampüslerde artan pozitif vakalar nedeniyle yüz yüze eğitimde devam zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu. Peki tüm üniversitelerde devam zorunluluğu kalktı mı? Yüz yüze eğitimde devam zorunluluğunu kaldıran üniversiteler hangileri?

Uzaktan eğitimde yeni dönem başlıyor. Artan vaka sayıları ve yeni çıkan varyantlar nedeniyle bazı üniversiteler yüz yüze eğitimde devam zorunluluğunu kaldırmaya başladı. Özellikle Omicron varyantı nedeniyle bir çok ülkede denetimler sıklaşırken Türkiye’de üniversiteler yeni kararlar alıyor. Üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim talebini değerlendiren okullar peş peşe yeni kararlarını açıklıyor. Peki üniversitelerde devam zorunluluğu kalktı mı? Yüz yüze eğitimde devam zorunluluğunu kaldıran üniversiteler hangileri?

HANGİ ÜNİVERSİTELER DEVAM ZORUNLULUĞUNU KALDIRDI?

Tüm dünyada artan koronavirüs vakaları ve yeni varyantların ortaya çıkması nedeniyle üniversiteler bazı önlemler almaya başladı. Tek tek uzaktan eğitim kararını açıklamaya başlayan üniversiteler, devam zorunluluğunu kaldırdı. Devam zorunluluğunu kaldıran okullar arasında Koç Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi var. Bugün yapılan bir açıklama ile İstanbul Teknik Üniversitesi de devam zorunluluğunu kaldıran üniversiteler arasında eklendi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yüz yüze eğitim zorunluluğu kaldırıldı.

ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİMLE GEÇİYOR

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor İsmail Koyuncu sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak uzaktan eğitim kararını duyurdu. Koyuncu, kampüslerde artan vakalar nedeniyle, Öğrencilerin talepleri de göz önünde bulundurularak uzaktan eğitim kararı alındığını açıkladı. Yani İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Bugünden itibaren yüz yüze eğitim zorunluluğu kaldırıldı.