Vakıflar Genel Müdürlüğü bu yıl ortaöğretim öğrencilerine toplam 800 TL, üniversite öğrencilerine 3.200 TL, yabancı öğrencilere ise 4.800 TL burs verecek. Başvuru tarihleri netleşti!

Ortaöğretim, yükseköğretim ve yabancı uyruklu öğrencilere geri ödemesiz burs veren Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden beklenen haber geldi. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu ile bu yıl bir ortaöğretim öğrencisinin eline toplam 800 TL, bir yükseköğretim öğrencisinin eline toplam 3.200 TL, bir yabancı uyruklu öğrencinin eline ise toplam 4.800 TL para geçecek. Peki Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvuran herkese veriliyor mu? VGM bursundan kimler faydalanabiliyor, kimler faydalanamıyor? VGM bursu ne kadar süreliğine veriliyor? Detaylar Tümhaber.com'da...

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu nedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu, KYK bursu gibi karşılıksız verilen bir burstur. Burs kapsamında 8 ay boyunca ortaöğretim öğrencilerine aylık 100 TL, yükseköğretim öğrencilerine aylık 400 TL, yabancı öğrencilere ise aylık 600 TL geri ödemesiz para veriliyor. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu kimler alabiliyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan faydalanmak isteyen öğrencilerin belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Bir kere sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere burs imkanı tanınmıyor. 

Bunun yanı sıra; Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri, ek süre öğrenim gören öğrenciler yüksek lisans ve doktora öğrencileri, kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler, Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere ve ir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere de yükseköğrenim bursu verilmiyor. 

Gözden kaçırmayın

Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı! Akbank 7000 TL ödeme veriyor! Akbank'tan Duyuru Resmi Olarak Yapıldı!

Ayrıca Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının ’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvuru tarihleri ne zaman?

  • Ortaöğrenim Bursu başvuruları: 15 Ekim - 30 Ekim tarihleri arasında.
  • Yükseköğretim Bursu başvuruları: 1 Kasım - 15 Kasım tarihleri arasında.
  • Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursu: 1 Kasım - 15 Kasım tarihleri arasında.

Başvurular nereden yapılacak?

Burs başvurularını www.vgm.gov.tr adresi üzerinden yapabilirsiniz.