2017'de Milli Piyango İdaresi, Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye Varlık Fonu'na devredilerek kısa süre sonra Demirören Holding iştiraki olan Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım A.Ş.'ye devredilmişti.

Türkiye Varlık Fonu ile Sisal Şans arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Milli Piyango İdaresi tarafından yürütülen şans oyunları 10 yıllığına Sisal Şans'a devredilince Demirören Grubu haberleri ile kamuoyunda da yoğun eleştiri haberleri almıştı.

iddaadan-sonra-milli-piyangoda-da-demiroren-donemi-basliyor

Eskiden yılbaşı demek, bir nevi milli piyango çekilişi demekti. Tüm halk büyük ikramiye hayalleri kurar, çekiliş heyecan ile beklenirdi. İkramiye olmasa bile kurulan hayaller yeterdi. Ancak iddia edilen çeşitli olaylar, söylentiler ve özelleştirmedeki adres sebebi ile insanların çekilişe olan inancını kaybetmesine neden oldu. Bir güzel gelenek de bu şekilde yok olmaya başladı.

Milli Piyango konusunda Sayıştay'ın denetim raporlarına göre özelleştirme bilet satışlarını vurmuş durumda. 2016'da 65 milyon, 2017'de 64 milyon, 2018'de 63 milyon ve 2019'da 54 milyon bilet satılırken, 2020 yılının ilk 7 ayında satılan bilet sayısı yüzde 74 azalma ile 14 milyonda kaldı.

Demiroren

TBMM'ye sunulan Sayıştay raporunda konu hakkında, “Azalışa, İdare'nin şans oyunları faaliyetine Ağustos/2020 ayında son vermesi neden olmuştur. 01 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla lisans kapsamındaki şans oyunları yüklenici firma tarafından oynatıldığı için İdare kendi genel yönetim giderlerini karşılamakta güçlükler yaşamaktadır” ifadeleri yer aldı.