Uluslararası kahve mağazaları zincirinin Etiler'deki şubesinin müdürü, donmuş haldeki sandviçleri ısıtmak için bulaşık makinesini kullandı. Olayın ortaya çıkması sonucu mağaza müdürünün iş akdi sonra erdirildi fakat mağaza müdürü, tazminat almak için iş mahkemesine dava açtı.

Türkiye'de 600'e yakın şubesi olan uluslararası kahve mağazaları zincirinin Etiler'deki şubesinde hijyen skandalı yaşandı. Şirketin denetim ekiplerinin geçtiğimiz yıl rutin kontroller için sahaya indiklerinde ortaya çıkan olayda H. D. isimli mağaza müdürünün donmuş sandviçleri ısıtmak için bulaşık makinesini kullandığı fark edildi.

Yapılan denetimlerde H. D.'nin sandviçleri ısıtmak için fırını kullanmayarak bulaşık makinesine koyduğu görüntüleri inceleyen denetim ekibi, bu durumun hijyen kurallarına aykırı olduğunu belirtti ve 5 yıldır mağazada çalışan H. D.'yi işten çıkardı. H. D.'nin mağazadaki satışlarının artması için öyle yaptığı konusunda bir savunma verdiği belirtilirken tazminatı verilmeden iş akdi sona erdirilen H. D. İş mahkemesinin yolunu tuttu.

Uluslararası kahve zincirinde hijyen skandalı

"SANDVİÇİN DIŞINDA AMBALAJ VAR SORUN OLMAZ"

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?

H. D., 5 yıl boyunca çalıştığı şirketten hem kıdem hem de ihbar tazminatı ile birlikte tüm yasal haklarını almak istediğini belirterek İş Mahkemesi'ne dava açtı. İstanbul 32. İş Mahkemesi ise işlemi gerçekleştirilen hatalı görse de H. D.'nin tüm yasal haklarının kendisine ödenmesi yönünde karar verdi.

Davacının savunmasını dinleyen mahkeme heyeti, israfın azaltılması ve aynı zamanda satış kaygısı yaşayan davacının bu yöntemi seçmesinin hatalı olduğunu fakat, tazminatsız fesihin eyleme oranla ölçülü olmasından dolayı da şirketin, eski çalışanı H. D.'ye 14 bin 809 TL kıdem tazminatı ile birlikte 7 bin 739 lira ihbar tazminatını ve aynı zamanda da yasal faizi ile ödemesini yönünde bir karar verdi.