Ülkemizde daha birkaç ay öncesine kadar en büyük sorun olarak görülen mülteci akını ekonomide yaşadığımız çöküşün ardından unutulmuştu. Daha önce Suriyelilerin Avrupa’ya hizmet olarak ülkemize plansız alınması ve vergilerle, maaşlarla, desteklerle özerklik tanınmasının ardından inanılmaz boyuttaki Afgan göçü başlamıştı.

Özellikle doğu illerimizde, sınırlarımızdan kilometrelerce uzak, sınırlarımızla alakasız ülke olan Afganistan’dan halen cevap bulamayan genç Afgan erkeklerin akın akın geldiği kareler gündeme düşmüş ve aralarında ne bir çocuk ne bir kadın olmaması ise tüm dikkatleri çekmişti.

Ankara- Niğde otobanında şok eden görüntüler! İşte Türkiye'ye mülteci akını!

Başta emlak sektörü olmak üzere ülkemizde bizlerden çok daha kolay ve rahat iş imkanları bulan Suriyeliler için vergiler bile kaldırılınca, birçok işveren kendi işyerlerini bile kapatıp çareyi Suriyelilerin üzerine iş yeri açmakta bulmuştu hatırlarsınız. Sonrasında bu konuya aralarında tek bir çocuk ya da kadın olmayan Afgan göçünün de eklenmesi halkı fazlası ile “neler oluyor” diyerek tedirgin etmişti ki, döviz kurlarının tarihi yükselişi, alım gücünün düşüşü, gelen fahiş zamlarla ile Türk halkı maalesef geçim derdine düşüp mevzuyu unutmuştu.

Yeni yılın ilk gününe tarihinde ilk defa üç haneli zamlarla uyanan Türkiye, yaşadığı şokla birlikte sabrının sonun gelmiş görünüyordu. Özellikle sosyal medyada son 20 yılın muhasebesini yapan halk, İstiklal Caddesi görüntülerini de hatırladı ve bunun üzerine güncel veri olarak yeni yılda İstiklal Caddesinin görüntüleri de yorumlanmaya başladı.

İstiklal Caddesi Eski Cazibesini Neden Kaybetti? - Ekşi Şeyler

Eski Türkiye günlerindeki İstiklal Caddesi yad edilirken “nereden nereye geldik” denildi. Bununla birlikte ayrıca Bayrampaşa’da bir tırın dırsesinden çıktığı görülen yeni mülteci görüntüleri ise “pes artık” dedirtti.

Zaten kendi dokusunu ve güzelliğini yitirmiş İstiklal Caddesi’nde yılbaşı kutlama görüntülerinde hiçbir kadının yer almaması ve sadece Pakistanlı, Suriyeli, Afganlı erkeklerin çılgınca eğlendikleri görüntü haklı olarak “ülke düşman işgali altında mı?” şeklinde yorumlandı. Zira bilen bilir ki gönlümüzce gezdiğimiz, soluğu aldığımız İstiklal Caddesi’nin artık senelerdir, -o güzel o seçkin portföyünden geçtik- gündüz bile rahatlıkla iki adım atabileceğiniz, bir Türk olarak keyif alabileceğiniz bir yer olmadığını.

“İstiklal caddesi; insanların ailecek rahatça gezdiği, kartpostallara konu olan İstanbul'un sembollerinden biriydi.

Yeşilçam şöhretleri en fiyakalı halleriyle İstiklal'e çıkar oluşan ilgiden kimin daha popüler olduğuna karar verirlerdi.

Şu anki tablo ise bu!” denildi birçok ağızdan.