Dünyayı esir eden koronavirüs salgınına karşı başlatılan aşılama uygulamalarında ülkeler normalleşme aşamasına geçmişken ortaya çıkan yeni varyantlar endişe ve tedirginliği daha da artırdı. En son Güney Afrika'da ortaya çıkan ve hızla diğer ülkelere yayılan Omicron adı verilen varyant ile ilgili aşıların koruyuculuklarının yeniden sorgulanmasına neden oldu.

Prof. Dr. Uğur Şahin

ABD merkezli Pfizer firması ile birlikte koronavirüse karşı aşı geliştiren Alman BioNTech şirketinin kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Reuters'ın düzenlediği çevrimiçi konferansa katıldı ve tüm dünyayı endişeye boğan Omicron varyantıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yeni varyantın beklediklerinden daha da erken ortaya çıktığını belirten Uğur Şahin, Omicron'un çok sayıda mutasyona uğramış güçlü bir varyant olduğunu söyleyerek bu varyantın antikorlardan kaçabileceğini düşündüklerini ve aşılı olan kişileri de enfekte edebileceğini değerlendirdiklerini kaydetti.

GEREKLİ OLURSA AŞIYI YENİDEN UYARLAYACAĞIZ

Omicron varyantı ile ilgili başlatılan araştırma sonuçlarının birkaç hafta içinde çıkmasını beklediklerini söyleyen Prof. Dr. Şahin, mevcut aşıların şuan için tüm varyantların neden olduğu hastalığa karşı koruma sağlayacak düzeyde olduğunu fakat Pfizer/BionTech aşısının da gerekli olması halinde gelecek yılın başında yeniden uyarlayarak piyasaya sürebileceklerini ifade etti.