Konut satın almak isteyenler için zaman zaman bankalar oldukça uygun fiyatlı konut ilanları yayınlamaya devam ediyorlar. Bunlardan birisi de son zamanlarda bir devlet kurumu olan Ziraat Bankasından geldi. Bankanın internet adresi üzerinden yayınlamış olduğu ilan sonrasında 121 metre kare büyüklüğünde Ankara’da bulunan bir dairenin satışa çıktığı öğrenildi.

Ödenmemiş borçlar karşılığında aldığı konutlar ihale yöntemi ile yaptıkları duyuruların karşılığında satan Ziraat Bankası bu ilanlara bir yenisini daha ekledi. Yeni eklediği daire için 230 bin lira değer biçti. Normal şartlarda neredeyse iki katı fiyatında olacak olan bu daire için birtakım ihaleler düzenlenmesi bekleniyor. Düzenlenecek olan ihaleye katılmak için banka şubesine konu hakkında başvuru yapmak gerekiyor.

ZİRAAT BANKASI UCUZ KONUT NASIL ALINIR?

2-43

Ziraat Bankası tarafından ucuz konut satışı gerçekleştirileceğinin duyurulması, Ankara’nın göbeğinde 211 metre kare bir dairenin 230 bin liraya satışa çıkarılacağının açıklanmasının ardından ev almak isteyen vatandaşlar büyük heyecan yaşadılar.

Banka e ihale yöntemi ile birlikte gayrimenkul satışı yapmaya devam ediyor. Başvuruların sadece banka şubelerinden bireysel olarak yapılacağının altı çizildi. Taşınmaz bedelinin yüzde 6’lık kısmının bu süreç içerisinde bankaya teminat olarak yatırılması gerekiyor. Ardından Ziraat Bankası şubeleri üzerinden teminat bedelinin yatırılmasının ardından Gayrimenkul Satış Şartnamesinin doldurulması gerekmektedir. Telefonlara gelecek şifre ile online bir şekilde bankanın sitesine girerek konut satın almak için teklif vermek gerekiyor.

ZİRAAT BANKASI HANGİ BELGELERİ İSTİYOR?

Ziraat Bankası üzerinden ucuz konut satın almak için bankanın istediği bazı belgeler ve şartlar bulunuyor. Bu belgeler;

  • Yatırılan teminatın dekontu,
  • Gayrimenkul satışına ilişkin imzalanmış şartname
  • Tüzel kişi başvuruları için ticaret sicil tasdiknamesi, şirket temsiline ilişkin yetki belgesi, şirkete ait olan imza sirküleri,
  • Gerçek kişiler olması halinde kimlik belgesi istenmektedir.