Ücretsiz Maske Nasıl Alınır? Ücretsiz Maske SMS Kodu Hakkındaki Detaylar!

Koronavirüs nedeniyle toplu alanlarda maske takılması hususunda her vatandaşa mecburiyet getirildi. Buna karşın ücretli maske satışı da yasaklandı. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılmaya başlandı. Ancak sağlıklı bir sistem kurulamadığı için çok sayıda vatandaş ücretsiz maskelere henüz ulaşamadı. Ücretsiz maske almak için vatandaşlar önce başvuru yapmak zorundalar ardından da cep telefonlarına gelecek ücretsiz maske sms kodu ile herhangi bir eczaneye gidip maskelerini alabiliyorlar.

Ücretsiz Maske Nasıl Alınır? Ücretsiz Maske SMS Kodu Hakkındaki Detaylar!
16 Nisan 2020 - 11:29

Ücretsiz maske dağıtımı konusunda yaşanan karışıklıklar vatandaşların doğru bilgilenememesine neden oluyor. Maske dağıtımlarında üç sefer sistem değişmesi ve eczaneler aracılığı ile başlayan dağıtımlarda Anadolu'nun çok sayıda şehrinde tam faaliyete geçilememesi nedeniyle bir karmaşa yaşanıyor. Ücretsiz maske dağıtımı sistemi nasıl yürüyor? Ücretsiz maske almak isteyen vatandaşların ne yapması gerekiyor? Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların cep telefonlarına gönderilen ücretsiz maske sms kodu nasıl kullanır? Tüm soruların cevabını haberimizin devamında açıklıyoruz.

KAÇ KİŞİYE ÜCRETSİZ MASKE DAĞITILDI

Şu ana kadar 39 Milyon vatandaşa ücretsiz maske sms kodu gitti ve toplam 195 milyon maske ücretsiz olarak dağıtıldı. Bu maskeler daha çok büyükşehirlerde dağıtıldı. Özellikle koronavirüs vakalarının en çok göründüğü şehir olan İstanbul'da maske dağıtımı ilk sırada yer aldı.

ÜCRETSİZ MASKE HAKKI KAÇ?

Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz maske dağıtımı her hafta yenilenerek devam edecek. Her vatandaşın haftada 5 adet ücretsiz maske hakkı bulunuyor. Her hafta yeni maskeleri belirtilen yollarla vatandaşlar alabilecekler.

MASKELER ÜCRETLİ SATILACAK MI?

Maskelerin ücretli olarak satılmaması konusunda Sağlık Bakanlığı'nın ve devlet birimlerinin katı talimatı var. Kesinlikle ücretli maske satışı yapılmayacak. Yapanlara da ağır cezalar verilecek. Eczaneler ücretsiz maske sms kodu alamamış vatandaşlara veya fazladan maske almak isteyenlere ücretli satış yapılsın şeklinde bir talebi Sağlık Bakanlığı'na ilettiler ancak olumlu cevap alamadılar.

ÜCRETSİZ MASKELER HANGİ YOLLARLA ALINIR

Maskeler üç türlü temin edilebiliyor. Sağlık Bakanlığı her vatandaşın cep telefonuna kod gönderiyor. Bu ücretsiz maske sms kodunu eczanelere bildirenler ücretsiz maskeleri alabiliyorlar. Ancak bunun başka yolları da bulunuyor. Vatandaşlar E-Devlet üzerinden ücretsiz maske talebinde bulunabilirler. Ayrıca ePTTAVM üzerinden de başvurular kabul ediliyor. Eczacılar Reçetem Bilgi Sistemi'nde maske butonunda onaylandığını görürlerse vatandaşlara ücretsiz maskelerini verebiliyorlar.

ÜCRETSİZ MASKELER İLK KİMLERE DAĞITILDI

Türkiye'de ücretsiz maske dağıtımında ilk hedef olarak risk grubunda bulunan 50-65 yaş aralığındaki vatandaşlar belirlendi. Bu vatandaşların telefonlarına ücretsiz maske sms kodu gönderildi. Bu gruptan çok sayıda vatandaş ücretsiz maskelerini eczanelerden temin ettiler.

ÜCRETSİZ MASKE DAĞITIMINDA ÖNCELİK SIRASI

Ücretsiz maske dağıtımında asıl öncelik ise engelli vatandaşlara tanındı. Bu vatandaşların ardından KOAH, diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan vatandaşlara öncelik tanındı. Öncelik sıralamasında risk grubuna göre ayrıştırma yapıldı.

CEP TELEFONU OLMAYANLAR NE YAPACAK

Cep telefonu olmayan vatandaşlar için de sistemde bir bölüm hazırlandı. Bu vatandaşların eczanelere giderek cep telefonları olmadığını bildirmeleri gerekiyor. Eczaneler de sisteme bu vatandaşların TC kimlik numaralarını ve kodun gideceği herhangi bir telefon numarasını giriyor. Böylelikle sistem o telefon numarasına ücretsiz maske sms kodunu gönderiyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum