Ekonomi

Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır? Eczanelerden Ücretsiz Maske Nasıl Alınır?

 

Türkiye’de koronavirüsten korunmak için vatandaşlara toplu bulunulan tüm mekanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı karar ile ülke çapında maske satışlarının tamamı yasaklandı. Bu kararın ardından piyasada vatandaşların maskeye ulaşabilecekleri tüm yollar kapandı. Maskeler sadece ücretsiz olarak temin edilebiliyor. Onların da yetersiz dağıtım ağı sebebiyle vatandaşlar büyük sorunlar yaşıyorlar.

Ücretsiz maske dağıtımı kararının ardından ilk önce PTT Kargo devreye sokuldu. Ancak bu kararın açıklanmasının üzerinden 2 saat geçmeden PTT kargonun tüm sistemi yoğunluk sebebiyle çötü ve hizmet veremez hale geldi. Ardından E-devlet üzerinden vatandaşlara ücretsiz maske gönderilmesi planlandı. Ancak uygulama safhasında o da yetersiz kaldı. Son olarak ise eczaneler aracılığı ile vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapılması gündeme geldi ve bu uygulamaya sokuldu.

Eczaneler aracılığı ile ücretsiz maske dağıtımı sistemi de yetersiz kalıyor. Çoğu vatandaşa maske mesajı gitmezken eczanelerde aşırı yoğunluklar meydana geliyor. Koronavirüsten korunmak için maske peşine düşen vatandaşlar eczanelerde koronavirüs kapma riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Yine de başka bir yol bulunmadığı için vatandaşlar eczanelerden maske almak için gayret göstermeyi sürdürüyorlar.

ECZANELERDEN ÜCRETSİZ  MASKE NASIL ALINIR?

Ücretsiz maskeler sokağa çıkmaları konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmayan 20-65 yaş aralığındaki vatandaşlara veriliyor. Bu yaş gruplarının dışındaki vatandaşların ücretsiz maske alma hakları bulunmuyor. E – Devlet üzerinden maske başvurusu yapan vatandaşların telefonlarına bir onay kodu geliyor. Bu kodu en yakın eczaneye götüren vatandaşlara bir paket ücretsiz maske veriliyor. Ancak telefonuna mesaj gelmeyen vatandaşların maske arayışları şu anda sonuçsuz kalıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamaya göre 32 milyon vatandaşın cep telefonuna bu doğrulama kodları gönderildi. Ancak sırada bekleyen çok sayıda vatandaş daha var. Ne zaman maskelerini alacaklarını bilmeyen vatandaşlar toplum içinde maskesiz şekilde kalabalıklara karışmak zorunda kalıyorlar.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ben 2 defa e devlet ten yaptım başvuru yu hala kod gelmedi virüsü kaptiktan sonra mı gelecek acaba

  2. Maskeye bas burunca geliyormu 10 gün oldu ne geldi ne satın alabiliyoruz maskesiz de ceza yazmaya kalkiyorlar

  3. 10 gündür PTT maske getirecek.Salgın bittikten sonra gelir muhtemelen.Satış yasak ama bir kurum 0.85 liradan maske satıyor.Anlamak mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı