Kamu Haberleri

TYP çalışanlarına İşsizlik Maaşı bağlanıyor mu? 2019 İŞKUR TYP çalışanlar

Türkiye’de milyonlarca işsiz iş bulabilmek için her gün İŞKUR’un kapısını aşındırıyor. Milyonlarca işsiz arasından binlerce Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanlar belli sürelerle çalıştıktan sonra yine işsizlikle karşı karşıya kalıyor.

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanların en fazla merak ettiği konuların başında da işsizlik maaşı geliyor. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanların işsiz maaşı bağlanıp bağlanmaması merak konusu oldu. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanlar merakla, TYP çalışanlarına İşsizlik Maaşı bağlanıyor mu? sorusunun cevabını arıyor. Peki, TYP çalışanlarına İşsizlik Maaşı bağlanıyor mu?  

TYP ÇALIŞANLARINA İŞSİZLİK MAAŞI BAĞLANIYOR MU?

300, 500 kişilik geçici işçi, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla TYP işçi alımlarına başvuru yapıyor.

İŞKUR tarafından yayınlanan ve genellikle 6 veya 9 ay olan işlerde çalışan işçiler ya yeni ilanları bekliyorlar ya da özel sektörde iş arıyorlar. 

TYP ÇALIŞANLARI İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanların işsizlik maaşı almak için sağlanması gereken şartları sağlamadığından dolayı işsizlik maaşı almaları imkansız. Çünkü işsizlik maaşı bağlanabilmesi için kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartı aranıyor. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanların ise bu şartları tam olarak yerine getiremediklerinden dolayı işsizlik maaşı almaları imkansız olarak görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı