Türkiye'nin yerli aşısı TURKOVAC ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Çalışmaları hızla devam eden yerli aşının acik kullanımıyla ilgili verilecek onayın tarihinin belli olduğu bildirildi.

Türkiye'de geliştirilen koronavirüs aşısı TURKOVAC ile ilgili başlatılan tüm çalışmalar hızla devam ederken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir son dakika açıklaması yaptı ve aşının acil kullanım onayı ile ilgili beklenen tarihi paylaştı.

turkovac-2

Gözden kaçırmayın

Cem Gürdeniz Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Şu An Ne İş Yapıyor? Cem Gürdeniz Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Şu An Ne İş Yapıyor?

Bakan Mustafa Varank, 2022 yılına ait merkezi bütçe  toplantısında 2020 kesin hesap kanunu teklif görüşmelerinde yerli aşı TURKOVAC için önemli açıklamalarda bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte bakanlığa bağlı bazı kurumların bütçelerinin görüşüldüğü toplantıda aşı çalışmaları için gönüllüye ihtiyaçlarını olduğunu ve Faz 1 ve 2'de yeterli gönüllüye ulaşamazsa aşının başarısıyla ilgili bir sonuç elde edemeyeceklerini söyledi. 

turkovac-1

Yerli aşı TURKOVAC için 2021 yılı sonuna yakın Sağlık Bakanlığı'nın acil kullanım onayı vereceğini söyleyen Bakan Varank, aşı çalışmalarına destek olan gönüllülerin etkinlik oranı ile ilgili bir bilgilendirme yapamadığını belirtti.