Koronavirüs salgınının tek çözümü olan aşılamada Türkiye önemli bir yol kat etti. Vatandaşların büyük bir heyecanla beklediği yerli aşı Turkovac içinde geçtiğimiz günlerde acil kullanım olayı verildi. Türk aşısının onay alması sonrasında birçok vatandaş aşı olmak için yerli aşıyı beklemeye başladı. Turkovac aşısının seri üretimine başlandığı geçtiğimiz hafta duyurulmuştu. Peki TURKOVAC aşı ne zaman başlayacak? TURKOVAC aşı randevusu nasıl alınır?

TURKOVAC AŞISI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları için randevular e-nabız üzerinden açılıyor. Aynı zamanda MHRS sistemi ve 182 randevu hattı üzerinden de randevu almak mümkün. Ancak vatandaşların büyük heyecanla beklediği TURKOVAC aşısı için randevular henüz açılmadı. TURKOVAC aşı randevuları açıldıktan sonra haberimizde sizlerle paylaşacağız.

TURKOVAC KORONAVİRÜSE KARŞI KORUYUCU MU?

Türkiye'de geliştirilen kovid-19 aşısı TURKOVAC vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Erciyes Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Aykut Özdarendeli ve ekibi geliştirdi. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli yerli aşı konusunda yaptığı açıklamada, yapılan klinik araştırmalarda aşının etkili ve güvenli olduğunu ortaya koyduklarını dile getirdi. Corona virüse karşı koruyucu olan TURKOVAC aşısı, bütün faz çalışmalarından da başarı ile geçmeyi başardı.