Türkiye’deki ekonomik hamleleri aldığı yakın takip sonrası Japonya'nın elektronik parça üreten dev şirketi Kaga, üretiminin önemli bir bölümünü Türkiye'ye taşıma kararı aldı. Şirket, Türkiye'de yeni bir fabrika kuracak ve baskılı devre kartı üretiminin bir kısmını Çin ve Güneydoğu Asya'dan Türkiye'ye taşıyacak görünüyor.

Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler sonrası ucuzlayan iş gücüne gözünü diken Kaga, Türkiye'nin stratejik konumundan da yararlanacak bir karar verdi.

shutterstock_1385743226_16_9_1556862389-880x495

Daha önce devre kartlarını Asya'da üretip ve montajını müşterilere yakın yerlerde gerçekleştiren şirket, üretim sürecindeki tedarik zinciri kesintilerinin bir risk haline geldiği Asya'dan Türkiye’nin konumu ile kurtulup, ülkemizde kavuşacağı ucuz iş gücü ile de Orta Doğu ve Avrupa'dan gelen siparişleri artırmayı hedefliyor.

Alınan bilgilere göre Kaga’nın müşterileri Asya'daki deniz taşımacılığı ile tedarik zincirinde yaşanan zorluklar nedeniyle şirketten üretim ve montaj işlemlerini tek çatı altında birleştirmesini ve teslim süresinin öngörülebilirliğini artırmasını istemişler.

index

Söz konusu yatırımın milyonlarca doları bulacağı ve üretim kapasitesinin kademeli olarak artırılacağı alınan bilgiler arasında.