Geçen yıllarda Arap Baharı’ndan sonra göreve gelen Mursi’nin devrilmesi sonrasında AKP İktidarı ve Erdoğan’ın yaklaşımı ile ilişkilerin gerildiği Türkiye-Mısır ilişkilerindeki normalleşme çabaları devam ederken Arap medyası, Türk Lirası'ndaki değer kaybının Mısırlıları memnun ettiğini yazdı.

Al-Monitor’e konuşan uzmanlar ise Türkiye’nin Mısır’a karşı son yıllarda izlediği politika sonucunda oluşan Türkiye ile Mısır’ın Müslüman Kardeşler geriliminin yanı sıra Sudan ve Libya’da da karşı karşıya geldiğini bildirdiler.

unnamed-3

Al-Monitor çarpıcı bir şekilde sokaklardaki insanların yaşanan krizi Erdoğan’ın Mısır’a yaptığı zararların karşılığı olarak gördüğünü bildirdi.

Arap ve Orta Doğu’da yaptığı haber ve analizlerle tanınan Al-Monitor, Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik krizle ilgili bir haber yaptı.

Al-Monitor haberine göre Mısır’da Türk Lirası’ndaki kriz sevinçle takip edilirken ayrıca yer verdiği satırlarda “Türkiye son yılların en sert kriziyle karşı karşıyayken, Mısırlılar yan tarafta yaşananları keyifle izliyor ve son 10 yılda yaşanan düşmanlıkları hatırlıyor. Türkiye, Mısır’ın en büyük ticaret ortaklarından değil. Mısır poundunun Türk Lirası’yla bağlantısı yok. Fakat yine de Mısırlılar Türkiye’deki krizi yakından izliyor ve TL’nin değer kaybetmesini zevkle izliyor. Hatta bazı insanlar ‘Lira Metre’ adı verilen saat başı TL’nin döviz karşısındaki değer kaybını gösteren uyarılar oluşturdu” bilgisine de yer verildi.

euronews-yazdi-turk-lirasi-2021de-en-cok-degerlenen-para-birimi-oldu-h1612555693-bf9998

Ayrıca uzmanlar, Türk üretimi ürünlerin ve malların fiyatlarında yaşanacak düşüş sebebi ile Mısır’ın Türkiye’ye alternatif bir yatırım merkezi olabileceğini ve dolayısı ile Mısır endüstrisine de katkı sağlayabileceği söylüyorlar.