Türkiye'de Sabah Saatlerinde 4,9 Ve 4,2 Büyüklüğünde İki Deprem! Depremler Nerede Oldu?

Türkiye'de son dönemlerde etkin olan yer hareketleri süreklilik kazanmaya devam ediyor. Bir deprem ülkesi olduğu vurgulanan Türkiye'de günün ilk ışıklarıyla beraber iki farklı bölgede iki deprem meydana geldi.

Türkiye'de Sabah Saatlerinde 4,9 Ve 4,2 Büyüklüğünde İki Deprem! Depremler Nerede Oldu?
12 Nisan 2020 - 07:29

Deprem ülkesi Türkiye'de yer sarsıntıları devam ediyor. 2020 yılı ile birlikte sayısı oldukça artan orta şiddetli depremler bugün de devam etti. Gerçekleşen depremler herhangi bir can ve mal kaybına neden olmazken sürekli olmaları vatandaşları tedirgin ediyor.

AFAD Deprem Dairesi ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre bu sabah 05:23'te Türkiye ile İran'ın sınır bölgesinde bir deprem meydana geldi. Gerçekleşen depremin şiddeti 4,9 büyüklüğünde ölçüldü. Türkiye ile İran sınırında yaklaşık 4 aydır depremler oluyor ve vatandaşları tedirgin ediyor.

Günün ikinci depremi ise Karadeniz'de Amasra açıklarında gerçekleşti. 05:31'de meydana gelen deprem AFAD Deprem Dairesi tarafından 4,2 büyüklüğünde ölçüldü. Karadeniz'in açıklarında meydana gelen deprem vatandaşlar tarafından pek hissedilmedi.

Türkiye'de son dönemlerde artan depremlerin büyük bir depremin habercisi olabileceği iddiaları vatandaşları tedirgin ediyor. Ancak bilim adamlarına göre bu doğru bir değerlendirme değil. Fay hatlarında biriken enerji zaman zaman açığa çıkarak sarsıntılara neden oluyor. Bu sarsıntılar ile fay hatlarında enerji boşalması yaşanıyor. Haliyle sonradan meydana gelecek bağlantılı depremlerin büyüklüğünü de düşürüyor. Bu sebeple gerçekleşen depremlerin sonraki depremleri olumsuz etkilemesi bilimsel bir bilgiye dayanmıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum