Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken yeni varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Delta varyantı can almaya devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü çok daha ölümcül ve çok daha tehlikeli bir varyant açıkladı. Mu varyantı ismi verilen bu varyantın en ölümcül ve en tehlikeli özelliklere sahip olduğu belirlendi.

TÜRKİYE’DE 2 KİŞİDE MU VARYANTI GÖRÜLDÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu hakkında açıklamalarda bulundu. İlk olarak Kolombiya’da ortaya çıkan bu varyantın hızlı bir şekilde diğer ülkelerde de görülmeye başlaması korku ve endişeye neden olmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamanın ardından Mu varyantının Türkiye’de de görüldüğü belirlendi. Şimdiye kadar 2 vaka tespit edildi. Konu hakkında endişelerin artmasının ardından Koca ‘yeni bir tedbir almayı düşünmüyoruz. 2 kişide mu varyantı tespit etti. Ancak bunun dışında bir vaka olmadı. Şimdilerde ülkemizde yoğunlukta olan Delta ve Delta Plus varyantı oldu. Aşılama sürecinin artması ile birlikte vaka sayılarının ve dolayısıyla ölümlerin azalmasını umuyoruz. Herkes klasik tedbirlere devam etmeli’ dedi.

MU VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

mu varyantı korona

Farklı bir varyant olan Mu, çeşitli belirtilerle ortaya çıkıyor ancak yine de genel koronavirüs belirtilerini gösteriyor. Yüksek ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik gibi çeşitli belirtilerle kendisini gösteriyor.

Hızlı bulaşması ve öldürücü olması nedeniyle yakın zamanda kırmızı alarm verebileceği düşünüldü. Hatırlatma dozu ile birlikte salgının bağışıklık sağlayacağı düşünülüyor.