Ancak 2020 Şubat’ında köprülere kurulan takların çift yönü geçiş için kurulduğu haberi “vatan haini” ve “provokatör” olarak suçlanmış olması sonrası dün açıklanan zam ve geçiş ücretleri yeniden yapılanma kararları ile doğru çıkmış oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul'da 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak köprü ve Avrasya Tüneli ücretlerini açıkladı. Buna göre çok önceden vergilerle yapılan İstanbul’daki iki köprüde her iki yönde geçiş ücretli oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde uygulanan tek yönlü ücretlendirme, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren köprü geçiş ücretleri iki eşit parçaya bölünerek iki yönlü olarak değiştirilmiştir. Boğaz Köprülerinde tek yön otomobil geçiş ücreti 8,25 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

Çift yönden para alınacağı kararıyla ilgili Yazar Can Yılmaz'ın sosyal medyada paylaştığı tweet ise medyada ses getirdi.

"15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden “Çift yönlü” ücretlendirme başlamış. Tek yön ücreti 8.25.-TL (Tek yön 10.50.- ödeniyordu)  #hosgeldin2022 Ne güzel işte 10.50’den 8.25’e inmiş di mi ? Gidip geri dönmezsen ucuz hakikatten…" dedi.

Geçtiğimiz yılbaşında 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri geçiş ücreti tarifeleri yüzde 26 zamlanmış ve otomobillerin geçiş ücreti 10.5 liradan 13.25 liraya yükseltilmişti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca, ”Avrasya Tüneli'nde ise otomobil geçiş ücreti 05:00 24:00 saatleri arasında tek yönde 53 TL, 00:00 – 05:00 saatleri arasında yüzde 50 indirimli olarak 26,50 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

Konu ile ilgili olarak her iki körünün de iktidardan önce ve toplanan vergilerle yapılmış olması, yani yeni düzende olduğu gibi “yap işlet” anlaşmaları ile olmadığı, buna rağmen gelen zamlarla birlikte alınan ücretin şimdi de çift taraflı olarak alınması kararı tepki toplarken, “köprü bakım ücreti” adı altında alınan bu ücretlere karşın son yıllarda bu bakım ücret ve giderlerinin duyurulmuyor ve açıklanmıyor olması ayrıca dikkat çeken konulardan oldu.

Ulaştırma Bakanlığı köprülere çift yönlü geçiş ücreti alınması ile ilgili haberlere “geçen araçları saymak için kurduk” şeklinde bir açıklama yapmış iddiayı vatan hainliği ve provokatörlükle yalanlamıştı.