Gündem

Türkiye Yine Depremle Sallandı! Deprem Nerede Ve Kaç Şiddetinde Oldu?

Türkiye’de son dönemlerde ölüm saçmaya başlayan koronavirüs salgını paniği yaşanırken 2020 itibariyle sıklaşan deprem olayları da vatandaşların endişenlemesine sebep oluyor. Bugün Van’da gerçekleşen orta ölçekli iki deprem haberinin sıcaklığı soğumadan Hatay’da da deprem meydana geldiği bildirildi.

AFAD tarafından verilen bilgiye göre bu akşam 21:15’te Hatay’ın Yayladağı ilçesine yakın bir mevkide Akdeniz açıklarında deprem meydana geldi. AFAD’ın bilgilendirmesine göre depremin şiddeti 4,7 şiddetinde ölçüldü.

Kandilli Rasathanesi de aynı deprem hakkında bilgilendirmede bulundu. Rasathane’den yapılan açıklamaya göre deprem Akdeniz açıklarında gerçekleştirildi. AFAD’ın açıklamasından ayrı olarak Kandilli depremin şiddetini 4,8 olarak bildirdi.

Son dönemlerde depremlerin sıklaşması fay hatlarında biriken enerjinin açığa çıkmaya çalışması sebebine bağlandı. Bilim adamları bu depremlerin bir süre daha devam edeceğini böyle küçük ve orta şiddetteki depremlerin biriken enerjiyi boşaltıp büyük depremlerin oluşmasını engellediğini bildirdiler.

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı