Türkiye Varlık Fonu'ndan 6,5 Milyar TL'lik Hamle! Kamu Sigorta Şirketleri Tek Çatı Altında Toplandı!

Türkiye Varlık Fonu bir açıklama yaparak kamu sigorta şirketlerinin tamamının kamuya ait olan hisselerinin Türkiye Varlık Fonu'nun iştiraki olan TVF Finansal Yatırımlar AŞ tarafından satın alındığını açıkladı.

Türkiye Varlık Fonu'ndan 6,5 Milyar TL'lik Hamle! Kamu Sigorta Şirketleri Tek Çatı Altında Toplandı!
23 Nisan 2020 - 09:20

 

Kamuya ait sigorta şirketlerinin tek çatı altında toplanması için harekete geçildi. Buna göre Türkiye Varlık Fonu tarafından Güneş Sigorta AŞ, Ziraat Sigorta AŞ, Halk Hayat ve Emeklilik AŞ, Halk Sigorta AŞ, Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ ve Ziraat Hayat ve Emeklilik AŞ hisselerinin kamu bankaları ve diğer ilgili taraflara ait hisseleri satın alındı.

Yaşanan gelişme ile alakalı olarak Türkiye Varlık Fonu bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “ Türkiye Varlık Fonu olarak 13 Aralık 2019 tarihli bir açıklama yapmış ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Yeni Ekonomi Programı kapsamında Türk ekonomisinde tasarruf bazının yükseltilmesi ve bankacılık dışı finans sektörünün gelişme kaydedebilmesi amacıyla kamu sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleştirilmesi projemizi kamuoyuna duyurmuştuk. Bu doğrultuda kurumumuz Güneş Sigorta AŞ, Ziraat Sigorta AŞ, Halk Hayat ve Emeklilik AŞ, Halk Sigorta AŞ, Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ ve Ziraat Hayat ve Emeklilik AŞ şirketlerinin hisselerini satın almıştır.” denildi.

Kamu sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleştirilmesi konusunda atılan ilk adımı tamamladıklarını belirten Türkiye Varlık Fonu açıklamasının devamında, “Kamu sigorta şirketlerini toplam 6,54 milyar TL'lik bir bütçeyle devraldık. Türkiye'nin stratejik yatırımlarına sermaye desteği vermek ve finansal piyasaların iyileşmesine yönelik katkı sunmak amacıyla yapılan bu satın alma işlemi Türk ekonomisine büyük ivme kazandıracaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Varlık Fonu tarafından gerçekleştirilen açıklamada konu hakkında yaşanacak yeni gelişmelerin kamuoyunun bilgisine sunulmaya devam edileceği de belirtildi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum