Türkiye Normal Hayata Ne Zaman Dönecek? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Açıkladı!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'de normal hayata dönülebilecek zamana dair öngörüde bulundu. Kara'ya göre koronavirüsün kontrol altına alınıp normal hayata geri dönebilmek Mayıs sonu veya Haziran başı gibi mümkün olabilecek.

Türkiye Normal Hayata Ne Zaman Dönecek? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Açıkladı!
16 Nisan 2020 - 21:15

 

Türkiye'de vatandaşlar Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin yapacakları açıklamalara kilitlenmiş durumda. Ölümcül salgının ne zaman kontrol altına alınıp insanların normal yaşamlarına döneceği tarih hakkında Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara öngörüsünü açıkladı. Ateş Kara'nın tahminlerine göre Mayıs sonu veya Haziran başı gibi Türkiye'de hayat normalleşmeye başlayacak.

NTV'de canlı yayına katılan Prof. Dr. Ateş Kara, “Birkaç gündür elimize gelen verilere göre olumlu bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Umut verici veriler var elimizde. Bu hafta gelecek rakamları bu doğrultuda incelememiz gerek. Eğer kurallara uyarsak, evlerimizden çıkmazsak, mesafeyi korursak Mayıs sonu veya Haziran başı gibi normal hayata dönebiliriz.” dedi.

Koronavirüs hastası olan ve iyileşen insanların bağışıklık kazanması konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Ateş Kara, “Hastalanan kişi hastalığı atlattıktan sonra bir miktar bağışıklık kazanıyor ama bunu sadece bir miktar olarak bilebiliyoruz. Bu yüzden plazma tedavisini başlattık.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs aşısı hakkında da bilgi veren Ateş Kara, “Açık söylemek gerekirse aşı için şu zaman bulunacak bu zaman bulunacak gibi konuşmalar afaki kalmaktan öteye geçemiyor. Çok güzel çalışmalar yapılıyor ama sonuç ne zaman gelir bilemiyoruz. Aralık gibi Ocak gibi ilk uygulama yapılabilir. Ama dediğim gibi net konuşmak çok zor. Mesela sıtma aşısı 32 yılda bulundu. Bu açıdan yaklaşmak gerekir.” dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum