2 Ocak 2017 tarinde henüz uçaktan inerken önüne birtakım sivil kişilerin geldiği Şansal, aralarında Türk Hava Yolları yer hizmetleri görevlilerinin de (TGS) olduğu bir grup tarafından küfürler eşliğinde dövülerek apronda da tekme tokat şiddete maruz kalmıştı.

Türkiye’de de tepki ve eleştiri alan linç girişimi uluslararası basında da geniş bir yer bulup sorgulanmıştı. Apronda normal havalimanı çalışanları bile güvenlik kartı olmadan giremezken sivil insanların aprona girebilmiş olmaları çok vahim soruları da gündeme getirmiş, güvenlik zaafiyeti ve uygulamaları birçok ülkeyi de Türkiye’yi ve Türk havalimanlarını güvenlik açısından sorgulamaya itmişti.

Barbaros Şansal'a Atatürk Havalimanı'nda saldırı - Bursada Bugün - Bursa bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Barabaros Şansal’a gerçekleşen linç girişiminde zanlıların beraat ettiği ise Şansal’ın kendi sosyal medya hesabından paylaştığı sözlerle gündeme düştü.

Şansal Türkiye adına havalimanında koruma sağlayamadığı için aslında tarihe utandırıcı bir not ile geçeceği kararı şu sözlerle paylaştı “Günaydın made in Türkiye ! 2 Ocak 2017 Atatürk havalimanı apronunda şahsıma örgütlü ve organize olarak ölümcül linç girişiminde bulunan TGS çalışanı 11 sanık Bakırköy 26 Asliye ceza Mah tarafından bu sabah beraat ettirildi!

Uzmanlar, apronda gerçekleşen saldırıdaki vahim güvenlik skandalına dikkat çektmişti. Uzmanlara göre uçakların yolcu aldıkları, park alanı olarak kullandıkları ve yakıt ikmali yaptıkları yer olan apron, havalimanlarındaki uluslararası alan içerisinde bulunuyor. Giriş için özel izinler gerektiren bu alanlar halka açık değil. Havacılık kurallarına göre uçağa binecek yolcular ve apron çalışanları, güvenlik taramalarından sonra aprona giriş yapabilir. Valilik tarafından onaylanmış giriş izni olmayan görevli ya da uçuş için belgeleri olmayan yolcu aprona giriş yapamaz. Uzmanlar güvenlik tedbirlerine tabi tutulmadan apronda tutulan kişilerin uluslararası bir güvenlik sıkıntısına yol açabileceğini belirtmişlerdi.

Vatan haini

Tüm bu uzman bilgilerine rağmen hem bu insanların oraya nasıl girdiği açıklanamadı hem de şimdi konu dünya kamuoyundayken beraat kararı verildi.

İddia edildiği üzere Barbaros Şansal’a linç girişimi için toplananların havalimanı çalışanı ya da o sırada apronda bekleyen diğer uçakların yolcuları olsa bile yine de kural ihlali söz konusuydu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havaalanları Daire Başkanlığı’nın yayınladığı Apron Operasyonları Emniyet Kılavuzun’un 1. maddesi 10. bölümüne göre, “Yolcular gözetim altında tutulmalı ve etrafta dolaşmalarına izin verilmemelidir. Yolcular, terminale giriş çıkışlar için belirlenmiş güzergahları takip etmelidir”. Bu madde ile Şansal’a yapılan linç girişiminde açıkça bir güvenlik ihlali görülürken şimdi alınan beraat kararı çok daha fazla soru oluturmakla kalmadı Türkiye tarihine de utançla geçmiş oldu.

BARBAROS ŞANSAL NE DEMİŞTİ?

Video: Barbaros Şansal'a Uçakta Yolcular Saldırdı

Bir insan ne demiş olursa olsun, olay tamamen bir güvenlik konusu olup, çok fazla soru işareti varken sadece merak edenler için yazmamış olmayalım.

Modacı Barbaros Şansal ‘B… boğul Türkiye’ sözleriyle biten videoda şu ifadeleri kullanıyor: “2017’de hepinize g…i. Bana sefaletin adını yazabilir misin Abidin. Bu kadar gazeteci tutukluyken, bu kadar çocuk taciz, tecavüz görürken, bu kadar yolsuzluk, rüşvet almış başını giderken, bağnazlar sokakta size pislik dağıtırken sizler hala yeni yıl mı kutluyorsunuz. Ben bardaki, evdeki içkileri hepsini içicem. Size bir damla bile vermeyeceğim. Bütün dolarlarımı İsviçre’ye geçiricem. Bir kuruş peni bile vermeyeceğim. Ben Kıbrıs’tayım. Kuzey Kıbrıs yeni yıla girdi. Birazdan Nikosa’ya gidicem. Bir de orada kutlayacağım. Öpmedim bile sizi. Bu kadar pisliğin, rezaletin içinde kutlamaya devam edin. B… boğul Türkiye”

Yani aslında bir insan kendi sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşımdan dolayı mı yoksa muhalefetinden dolayı mı bu uygulamaya maruz kaldı, bu da ayrı bir soru işareti olarak duruyor.

Barbaros Şansal Tatavla sahnede - Yaşam Haberleri