Sağlık

Türkiye genelinde devam eden uyuz salgınının ilk belirtileri neler? Hastalık nasıl bulaşıyor?

Uyuz hastalığı nasıl bulaşır? Uyuzun belirtileri nelerdir? Bu soruların yanıtı her geçen gün daha fazla araştırılmaya başlandı. Türkiye’de son 1 senede bu hastalığa yakalanan kişi sayısı artmaya başlarken ilaçların tükendiğine dair iddialar da gündeme geldi. Uyuz hastalığından korunma yolları ve belirtiler hakkındaki tüm bilgiler…

Uyuz Hastalığı Nedir?

Parmak aralarında döküntü ve kaşıntı, koltuk altı, karın ve el gibi bölgelerde küçük bir akar türünün neden olduğu cilt sorununa uyuz denir. Dünya genelinde yaygın olan bu hastalık son dönemlerde ülkemizde de sık sık görülmeye başlanmıştır. Askeri kışlalar, hastane, bakım evleri ve huzurevi gibi kalabalık ortamlarda kolayca yayılabilen uyuzun tedavisi oldukça basittir.

Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Uyuzun belirtileri;

-Dirsek, kalça, bilek ve koltuk altında sivilceye benzeyen kırmızı renkli kabarcıklar

-Kırmızı renkli yaralar

-Geceleri sıkça yaşanan kaşıntı hali

-Sırt, boyun, yüz ve baş olmak üzere tüm bedende görülebilen döküntü ve kızarıklıklar şeklinde sıralanmaktadır.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz paraziti taşıyan biriyle temas eden kişilerde hastalık hızlıca bulaşmaktadır. Ayrıca cinsel yolla da bulaşabilen bu parazit, bir salgın olarak da bulaşabilir.

Uyuz Tedavisi

Genelde losyon ve kremlerin kullanıldığı uyuz tedavisi başlamadan hastanın kullandığı nevresim, yatak örtüsü kıyafet ve havluların sıcak suda yıkanması gerekir. Bu işlem, tedaviye başlamadan en az 3 gün önce uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı