Türkiye yine Greenpeace verilerine göre resmen Avrupa Birliği’nden en fazla çöp ithal eden ülke olmuştu.

Türkiye, yine Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke olmuştu. Geçen seneye göre plastik atık ithalatında yüzde 13 artış gerçekleşti ve her gün 241 kamyon dolusu plastik atık Türkiye’ye geldi. Son 16 yılda ise Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atıklar 196 kat arttı.

Çin’in 2018 yılındaki plastik atık ithalatı yasağının ardından plastik çöplerin yeni adresi olan Türkiye’de her sene plastik atık ithalatı katlanarak artmaya devam ediyor.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Almanya'dan ithal edilen ve yaklaşık bir yıldır limanlarda bekletilen, içinde yasaklı plastik atıkların olduğu 141 konteyner çöpün akıbetini mecliste sordu.

Türkiye'de Çöp İthalatı Neden Arttı?

Türkiye’nin dünyanın çöp sömürgesi haline getirdiği günden güne daha yüksek sesle söylenirken, TBMM Çevre Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Murat Bakan yaptığı yazılı açıklamada, geçen mayıs ayında 2B Plast adlı şirketin Almanya’dan ithal ettiği çöpleri teslim almadığını, yapılan denetimler sonucunda atıkların Türkiye’ye girişi yasaklı karışık plastik atık içerdiğinin belirlendiğini ve şirketin sertifikasının iptal edildiğini anımsattı.

Yaklaşık bir yıldır Türkiye limanlarında bekletilen 141 konteyner çöpü taahhüt etmesine rağmen Almanya'nın geri almadığını aktaran murat Bakan, durumun hangi aşamada olduğunu şu sözlerle sordu;

"Yurt dışı basında çıkan haberlere göre; Almanya bu çöpleri geri alma konusunda istekli olduğunu açıklamış ve geri alma sürecini yönetmek için görevlendirmeler yapmış. Türkiye’nin bilgi vermesi ve iş birliği yapması gerektiği söylenmiş. Ayrıca çöplerin bir kısmının Vietnam’a gönderildiğinden de habersizler. Oysa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, önergemize verdiği yanıtta, atıkların Almanya’ya iadesi konusunda Basel Sekretaryası aracılığıyla gerekli işlemlerin başlatıldığını söylemişti. Mayıs ayından beri araştırıp tüm detaylarını ortaya çıkardığımız hiçbir şeye yanıt vermedi Bakanlık. Bizim sorularımızı yanıtsız bırakarak süreci kamuoyundan gizliyorlar. Neredeyse bir yıldır limanlarımızda bekleyen çöpleri Almanya geri alacak, ama çöplerin bir kısmı üçüncü ülkelere gönderilmek üzere başka limanlarda.

Türkiye bu konuda nasıl bir süreç yürüttü, haberimiz dahi yok. Rezalete bakar mısınız? Süreci yurt dışı basından takip ediyoruz. Bu çöpler şehir atığı ve uzun bekleme süreci sebebiyle geri kazanımı artık mümkün değil. Belki de zaten hiçbir şekilde geri kazanımı mümkün değildi. Ona dair bile net bir bilgimiz yok. Limanlarımızdaki çöp yığınları sadece çevreye zarar vermiyor; çöplerin sahibi ortadan yok olduğu için lojistik firmalarının mağduriyeti de katlanıyor. Türkiye, 141 konteyner çöpten nasıl kurtulacak? Bu sorunun yanıtını tüm detaylarıyla Türk yetkili makamlarından istiyoruz. Şunu da belirtmek istiyorum; bu konu daha yakıcı daha öncelikli sorunlarımız sebebiyle gerektiği kadar güçlü bir şekilde gündem olmayabilir. Ancak ülkemizi bu suç rotasına dahil edenler de ülkemizi dünyanın çöp sömürgesi haline getirdi”

Greenpeace Akdeniz’in Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve İngiltere Ulusal İstatistik Dairesi’den topladığı veriler şöyleydi;

  •     Türkiye, 2020 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’den toplam 659,960 ton plastik atık ithal etti.
  •     2019 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen plastik atık miktarı 582,296 tondu. 1 yılda plastik atık ithalatı yüzde 13 arttı.
  •     Türkiye 2020 yılında da Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke oldu. Türkiye Avrupa plastik atık ihracatının yüzde %28’ini karşıladı.
  •     Plastik atık ithalatı son 16 yılda (2004’ten bu yana) ise 196 kat arttı. 
  •     Türkiye’ye 2020 yılında en çok plastik atık gönderen ilk beş ülke: İngiltere (209,642), Belçika (137,071), Almanya (136,083), Hollanda (49,496), Slovenya (24,884)