Türkiye'de Koronavirüs Aşısı Denenenlerde Hangi Yan Etkiler Görüldü?

Çin şirketi Sinovac tarafından üretilen koronavirüs aşıları Türkiye'de denenmeye başlandı. Ankara'da Haccettepe Üniversitesi koordinasyonunda gerçekleştirilen deneme katılanlardan sonuçlar alınmaya başlandı. Koronavirüs aşısı üzerinde denenenlerde hangi yan etkiler görüldü? 

Türkiye'de Koronavirüs Aşısı Denenenlerde Hangi Yan Etkiler Görüldü?
27 Eylül 2020 - 21:00

Çin merkezi bir şirket olan Sinovas tarafından bulunan ve üretimine başlanılacak olan koronavirüs aşısının Türkiye'de denemelerine başlandı. Ankara Haccettepe Üniversitesi yönetiminde Türkiye'nin 25 farklı merkezinde bu aşının denemesi yapılacak. Dinovac'ın yaptığı bilgilendirmeye göre aşı 2021 yılının başında kullanıma hazır hale gelecek ve satışa sunulacak. Ayrıca aşının dağıtımında denemeye katılan ülkelere öncelik verilecek.

AŞI TÜRKİYE'DE DENENMEYE BAŞLANDI!

Koronavirüs aşısının Türkiye'de denendiği merkezlerden birisi de Kocaeli Üniversitesi oldu. Burada ilk gönüllü ise Dekan Yardımcısı ve Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Efendi oldu. Hüsnü Efendi yaptığı açıklamada gönüllü olarak aşıyı denemeye talip olma nedenini aşıya erken erişmek ve bilime katkı sunmak olarak ifade etti.Koronavirüs aşısını üzerinde deneyen Prof. Dr. Hüsnü Efendi, "Hastanelerde çalışıyoruz dolayısı ile koronavirüs bulaşma riskimiz üst seviyede bulunuyor. Gönüllü olduğunuzda aşıya erken ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca daha önce farklı aşı çalışmalarında sorumlu olarak çalıştım. şimdi bilime katkı verme sırası bize geldi." dedi.

KORONAVİRÜS AŞISI DENENENLERDE YAN ETKİ GÖRÜLDÜ MÜ?

Haccettepe Üniversitesinin saygın bilim adamlarından olan Prof. Dr. Murat Akova koronavirüs aşısı uygulananlarda ne gibi yan etkiler görüldüğü konusunda bir açıklama yaparak, "Bir aşı geliştirildiğinde yan etkiler açısından önce hayvanlarda deneniyor. Olumlu sonuçlarla insanlar üzerinde 3 farklı fazda denenmeye başlanıyor. İlk 2 fazda yan etkiler ortaya çıkıyor. Bu nedenle o yan etkiler ortadan kaldırılmış haliyle 3. faz denemeleri yapılıyor. Şu anda biz 3. faz denemelerini yapıyoruz ve bir yan etki ile karşılaşmadık." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum