Türkiye'de Akaryakıta Çifte Zam Geliyor! Benzin Ve Motorinde Fiyat Artışı Ne Kadar Olacak?

Küresel petrol piyasalarında ve dolar kurunda gerçekleşen fiyat değişimleri Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının güncellenmesine neden olmaya devam ediyor. Sektör kaynaklarının verdikleri bilgilere göre bu gece yarısından itibaren hem benzinin hem de motorinin litre fiyatı zamlanacak. Benzin ve motorine ne kadar zam gelecek?

Türkiye'de Akaryakıta Çifte Zam Geliyor! Benzin Ve Motorinde Fiyat Artışı Ne Kadar Olacak?
07 Ekim 2020 - 10:32

Küresel petrol piyasalarında hakim olan istikrarsız fiyatlama aynı düzlemde devam ediyor. Tüm küresel piyasalar ABD seçimleri ve ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüse yakalanması nedeniyle bir panik ortamı içerisinde işlemlerine devam ederken fiyatlarda da karmaşık bir yapı hakim olmaya başladı. Petrol fiyatları da buna bağlı olarak değişim gösteriyor.

DOLAR KURU AKARYAKITA ZAM GETİRDİ!

Dolar kurunun yüksek seviyeden seyri ise devam ediyor. 7,86 TL'den işlem gören dolar kuru Türkiye'de öncelikle akaryakıt fiyatlarında belirleyici rol üstleniyor. Petrol ürünlerinin maliyetlerinin direkt olarak bağlı olduğu dolar kurunun yükselişi beraberinde benzin ve motorin zammını da getiriyor.BENZİN VE MOTORİNE GELECEK ZAM MİKTARLARI BELLİ OLDU

Türkiye'de petrol sektörünün kaynaklarına göre bu gece yarısından itibaren hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına zam yapılacak. Zam miktarı benzinde 16 kuruş olacakken motorinde ise 22 kuruş olacak. Bu zamla beraber benzinin litre fiyatı İstanbul'da 6,68 TL'den 6,84 TL'ye motorinin litre fiyatı ise 5,88 TL'den 6,10 TL'ye yükselecek.

AKARYAKIT ZAMMI RESMEN AÇIKLANACAK

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını hesaplayarak açıklayan kurum olan Enerji Petrol gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzin ve motorin zammını bugün resmen duyurması bekleniyor. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum