Türkiye Aylarca Konuşmuştu! Leyla Aydemir Cinayetinde Karar Duruşması Öncesinde Önemli Gelişme!

Ağrı'da 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeninin bulunmasını Türkiye aylarca konuşmuştu. Olayın faillerine ilişkin adli süreç devam ederken 1'i tutuklu 7 sanık bulunan davada bu Cuma günü karar verilmesi bekleniyor. Davanın savcısı Leyla Aydemir'in öldürülmesine ilişkin talep ettiği cezaları mahkemeye sundu.

Türkiye Aylarca Konuşmuştu! Leyla Aydemir Cinayetinde Karar Duruşması Öncesinde Önemli Gelişme!
28 Eylül 2020 - 15:04

2018 yılında Ağrı'da Şükran Aydemir ve Nihat Aydemir çiftinin çocukları Leyla Aydemir kaybolmuştu. Ramazan Bayramı ziyareti için dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde kaybolan Leyla Aydemir'in bulunması için tüm Türkiye seferber olmuştu. Uzun aramaların ardından kaybolduktan 18 gün sonra Leyla Aydemir'in cansız bedeni Bezirhane köyüne 3 km mesafede bulunan Kurudere mevkisinde bulunmuştu. Olayla ilgili olarak Leyla Aydemir'in babası Murat Aydemir'in 33 yaşındaki kuzeni Mehmet Ali Aydemir "kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklandı.

Leyla Aydemir'in ölümü ile alakalı olarak Ağrı Cumhuryet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada Mehmet Ali Aydemir de dahil olmak üzere 7 sanık hakkında çocuğa karşı kasten öldürme suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, iştirak halinde kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçlamasıyla 14'er yıl hapis cezası istemiyle 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

BABA NİHAT AYDEMİR SANIKLARDAN ŞİKAYETÇİ OLMADILeyla Aydemir'in öldürülmesi ile alakalı ilk mahkeme 20 Eylül 2019'da gerçekleştirildi ve baba Nihat Aydemir sanıklardan şikayetçi olmadı. Ancak anne Şükran Aydemir'in minik kızının ölümünden sorumlu olanların cezalandırılması için şikayetçi oldu. Mahkeme heyeti Leyla'nın amcası Yusuf Aydemir'in suçu işlemiş olduğuna dair somut deliller ve dinlenilmeyen tanıklara baskı kurma ihtimali nedeniyle tutukladı. 19 Aralık'ta görülen davada ise tutuklu bulunan Mehmet Ali Aydemir adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

CUMHURİYET SAVCISI İSTEDİĞİ CEZALARI MAHKEMEYE SUNDU

Minik Leyla Aydemir'in ölümüne ilişkin görülen davada Cumhuriyet savcısı bir mütalaa sunarak yargılama sırasında şikayetlerden vazgeçildiğini ama bu olayın şikayete bağlı olmadığını vurguladı. Savcılık değerlendirmesinde Yusuf Aydemir, Mehmet Ali Aydemir ve Besim Dursun'un beraber hareket ettiklerini, suçlandıkları Leyla Aydemir'i öldürme suçunu iştirak halinde işlediklerini belirtti. Bundan dolayı Cumhuriyet savcılığı 3 sanığın ağırlaştırılmış müebbet ve 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Ayşe Artam ve Yıldırım Artam'ın da suça yardım etme gerekçesiyle 29 yıl 4'er ay hapisle cezalandırılması gerektiği belirtildi. Ayrıca savcılık talebinde amca Musa Aydemir ile Hatun Dursun'un delil yetersizliğinden beraat etmeleri istendi. Son olara ise savcılık mutaalasına göre Mehmet Ali Aydemir, Besim Dursun, Ayşe Artam ve Yıldırım Artam'ın hüküm verildikten hemen sonra tutuklanması istendi.

KARAR DURUŞMASI 2 EKİM'DE YAPILACAKAğrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 Ekim 2020 Cuma günü Leyla Aydemir cinayetinin karar duruşması yapılacak. Karar duruşmasına çok büyük bir ilgi gösterilmesi bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum