Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu (TVF) dışındaki en büyük hissedarı olarak bilinen Rus şirket Letterone, yönetimini iyileştirmek ve uluslararası yatırımcıları çekmek mazereti ile Turkcell yönetiminde dört ismin acil değişmesini talep etti.

Rus milyarder Mihail Fridman'ın kontrolündeki LetterOne, ortağı olduğu Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin yönetim kurulundaki dört ismin bağımsız yöneticilerle değişmesini istiyor.

Turkcell’in yüzde 19,8’ine sahip olan LetterOne’ın değişiklik talebiyle yönetim kadrosundan çıkartmak istediği isimler; Afif Demirkıran, Nail Olpak, Hüseyin Arslan ve Julian Horn-Smith.

turkcellin-erdogana-hediye-ettigi-tablonun-sirri-cozuldu-h1415791971

Bu isimlerin görevden alınmalarının Turkcell'in yönetimini iyileştirmek ve uluslararası yatırımcıları çekmek için bir adım olacağını açıklayan ortak, Bloomberg’in haberine göre, bu isimlerin yerine dört bağımsız yöneticide önermiş durumda.

Eski AKP milletvekili olan Afif Demirkıran, şu an AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görev yapması dikkat çekerken bir diğer ismin ise eski Müsiad Başkanı ve şu an Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Başkanlığı koltuğunda oturan Nail Olpak olması ise, Turkcell’inde gündemde seçmeninden ve üyelerinden ciddi bir kan kaybı ile gündemde olan AK Partiye sırt çevirmesi olarak yorumlanmasına sebep oldu.

2018-11-27-ee-kadin-06

Geçtiğimiz aylarda da Turkcell’in Türkiye Varlık Fonu (TVF) dışındaki en büyük hissedarı Letterone, ABD sermaye piyasası kurulunun kamuoyu açıklama platformunda Turkcell yönetimine ekim ayında ilettiği bir mektubu yayımlamış ve şirketin bazı politikalarında değişiklik yapmasını talep etmişti ancak Turkcell bu taleplere katılmadığını ve tüm hissedarlar yararına hareket ettiğini açıklamıştı.

ERDOĞAN TURKCELL'İ KAPSAMA ALANINA ALMIŞ! PROF. İBRAHİM ÖZTÜRK - YouTube