Türk Ekonomisi İçin Kritik Hafta! Yeni Ekonomi Programı Belli Oluyor!

Yeni haftada Türk ekonomisi için çok kritik gelişmeler yaşanacak. Türkiye'de tüm gözler Yeni Ekonomi Programı'na ve 2021 yılı bütçesine çevrilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yeni ekonomi programı açıklanacak. Ayrıca gelecek yıl için merkezi yönetim bütçesi 17 Ekim'e kadar TBMM'ye sunulacak.

Türk Ekonomisi İçin Kritik Hafta! Yeni Ekonomi Programı Belli Oluyor!
26 Eylül 2020 - 23:00

Türkiye'de ekonomik gelişmeler açısından gelecek haftanın çok büyük bir önemi bulunuyor. Ekonomide yol haritası anlamına gelen Yeni Ekonomi Programı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak. Koronavirüs sürecinde aksayan ekonomik parametrelerin yeni programa nasıl bir etki yapacağı merakla bekleniyor.

3 YILLIK YOL HARİTASI BELİRLENECEK!

Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritasının çizileceği Yeni EKonomi Programı kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde hummalı bir çalışma yürütüldü. Yeni programda 2021, 2022 ve 2023 enflasyon beklentilerinin de yer alacağı ifade ediliyor. Ayrıca istihdam, büyüme, cari açık ve ihracat gibi hedeflemeler de net olarak belirlenmiş olacak.MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇESİ İÇİN SÜREÇ BAŞLAYACAK!

Yeni Ekonomik Program'ın açıklanması ile 2021 yılı merkezi yönetim bütçesi ile alaklı süreç de başlayacak. Merkezi yönetim bütçesinin 2021 yılında nasıl ve ne kadar belirleceneceği Yeni Ekonomik Program'da ortaya konulan kriterler ışığında hesaplanacak. Bakanlıklara ve kuruluşlara bütçeler bu hedeflemeler ışığında tahsis edilecek.

Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi 17 Ekim'e kadar TBMM'ye sunulacak. Ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin üçüncü bütçesi görüşülmeye başlanacak. Genel Kurul'da oylanacak olan bütçe 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren de uygulanmaya başlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum