ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son dönemdeki en kritik toplantısının ardından "Fed faiz kararı ne olacak?" sorusu yanıt buldu. Peki Fed faiz kararı değişti mi? Karara altın ve TL nasıl tepki verdi?

Gözden kaçırmayın

Emekliye Müjdeli Haber: Emekliye Garanti Bankası 30000 TL Ödeme Veriyor Emekliye Müjdeli Haber: Emekliye Garanti Bankası 30000 TL Ödeme Veriyor

Ekonomiyi yakından takip edenler, uzun süredir ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika faiz kararı ne olacak diye merak ediyordu. Bu merak, son dönemin en kritik toplantısının ardından son buldu. Toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell, bir basın açıklaması yaparak Fed'in faiz kararının ne olduğunu tüm dünyaya duyurdu. Peki Fed'in faiz kararı değişti mi yoksa sabit mi kaldı? 

Fed'in faiz kararı ne oldu?

Toplantı öncesinde Fed'in, faizi sıfıra yakın seviyede tutmasına kesin gözle bakılıyordu. Bu tahmin doğru çıktı. ABD Merkez Bankası Fed, politika faizini yüzde 0 ve 0,25 aralığında sabit tuttu. Faizi değiştirmeme kararı, Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri tarafından oybirliğiyle alındı. Ancak Fed üyeleri, faizi sabit tutma konusundaki hemfikir tutumu, 2022 faiz artışı konusunda sergileyemedi. 2022 yılında faiz artırımı bekleyen üye sayısı 7’den 9’a çıkarken, 2023 yılında faiz artırımı bekleyen üye sayısı ise 13’ten 17’ye yükseldi.

Fed'in faiz kararı altını nasıl etkiledi? 

Fed'in faizi sabit tutma kararına ve sonrasında verilen mesajlara ons altın fiyatları 1.768 ile 1.787 dolar seviyesinde dalgalı bir tepki verdi. Fed Başkanı Powell'ın “Varlık alımının azaltılması planına dair duyuru sonraki toplantıda gelebilir” açıklamasıyla 1.784 dolar seviyesinden 1.764 dolar seviyesine kadar indi. Gram altın ise, ilk tepkilerde ons altında yaşanan yükselişin etkisiyle 496 lira seviyesine kadar yükseldi. Ancak ilerleyen süreçte 491 liraya seviyesine geri çekildi.

Fed kararının Türk lirasına etkisi ne oldu? 

 Fed faiz kararı sonrası Doların, Türk lirası karşısındaki yatay seyri ise değişmedi.