CHP lideri Kılıçdaroğlu'na randevu vermemesi ile ilgili 'Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim diyen Dinçer, “Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur” dedi.

Dinçer, Habertürk’ten gelen “Ancak görüşmeyerek sanki sakladığınız bir şey varmış gibi imaj yarattınız. İnsanların kuruma güveni sarsıldı” cümlelerine de cevap vermeye çalıştı.

HKP'den TÜİK ve Erdoğan hakkında suç duyurusu

“Biz aslında Aralık ayı içinde kurumu basına ve konu uzmanlarına açmayı planlıyorduk. Hatta alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun aniden talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu. Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir” cümleleri ile yanıt verdi.

Dinçer yanıtındaki “Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun aniden talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu” cümlesini açıklamadı zira Kılıçdaroğlu’nun randevu talebi kabul edilmemesine rağmen açıkladığı üzere ekonomi ve finans yazarları, uzmanları veya Prof. Veysel Ulusoy’un öncülük ettiği bağımsız denetim grubu da TÜİK’te olmamışlardı.

Vatandaşlar pazardan çürük atıkları topladı

Ancak haberin yayınlandığı gazetede “Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Prof. Veysel Ulusoy başkanlığında bir süredir bağımsız enflasyon ölçümü yapıyor. Onların bulduğu enflasyon oranı % 58, TÜİK’in ise %21. Arada büyük bir uçurum var. Başkan Dinçer, ENAG Başkanı Veysel Ulusoy ile ekibini kuruma çağırıp, uzamanlar olarak nasıl hesaplama yaptıklarını, hatanın nerede olduğunu tartışmak istiyor. Önümüzdeki günlerde bu yüzleşme gerçekleşecek” satırları yer aldı.