TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Koronavirüs Aşısı Ve İlacı İçin Tarih Verdi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal,koronavirüs aşısı ve ilacı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Mandal'ın açıklamalarına göre Türkiye yaz aylarına kadar koronavirüs ilacı üretebilecek, koronavirüs aşısı için ise bir süre beklemek gerekecek.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Koronavirüs Aşısı Ve İlacı İçin Tarih Verdi
25 Nisan 2020 - 12:41

 

Dünyayı tehdit eden koronavirüse karşı Türkiye'de TÜBİTAK yönetiminde aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları yapılıyor. TÜBİTAK tarafından kurulan Covid-19 Türkiye Platformu'nda 25 üniversite, 8 kamu araştırma kurumu bir araya geldiler. Toplam 225 bilim adamı koronavirüs ilacı ve aşısı bulmak için yoğun bir mesai harcıyorlar.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Türkiye koronavirüs öncesinde ilaç ve aşı geliştirmesi çalışmaları için 2,3 milyar TL bütçe ayırmıştı. Biz çalışmalara bugün başlamadık. Biz bu işi sistemimizle, yetişmiş elemanımızla başarabiliriz. Ülkemizin saygın bilim insanları şu anda koronavirüse çözüm bulabilmek amacıyla yoğun bir çalışma içerisindeler.” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, koronavirüs ilacı ve aşısı çalışmalarına Aralık ayı sonunda başladıklarını belirterek, “Biz bu çalışmalara çok önceden başladı. 12 ayda projelerini gerçekleştirebileceklerden önerilerini aldık. 14 proje ile yola çıktık ve şimdi 16 projeye çıkarttık. Hem ilaçla hem de aşıyla ilgili olarak çalışıyoruz. Tüm projeler birbirinden bağımsız değil. Muhteşem bir sinerji yakalamış durumdayız.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs aşısı ve koronavirüs ilacı hakkında tarih veren Prof. Dr. Hasan Mandal, “İlaç için belki bu yaz veya daha erken üretme noktasına geleceğiz. Aşı için ise farklı bir durum var. 9 ay içerisinde klinik öncesi çalışma tamamlanmış olacak. Türkiye'de aşı geliştirilse dahi üretebileceğimiz fabrika yok. Hayvan aşısı üretimi yapabiliyoruz  ama beşeri ilaç ve aşı için yetkinlikleri yok bu fabrikaların. Gerekli koşulların sağlanması için de çalışıyoruz. O zaman üretim yapılabilecek. İnşallah aşı çalışmaları bittiğinde ülke olarak bunu üretebileceğiz.” dedi.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum