Dizi Magazin

TRT 1’e Övgü! Kara Tahta Dizisini Ortada Koymayarak Özel Kanallara Adeta Örnek Oldu!

Kamu yayıncılığını yapan TRT 1 ekranlarında büyük beklentiler ile yayın hayatına başlamış olan Kara Tahta dizisinin 10. bölümde final yapması düşünülmüştü.

Kamu yayıncılığını yapan TRT 1 ekranlarında büyük beklentiler ile yayın hayatına başlamış olan Kara Tahta dizisinin 10. bölümde final yapması düşünülmüştü. Ama bu düşünceden hemen vazgeçildi. TRT 1’in İmajını çok ciddi bir şekilde sarsacak bu durumdan kaçınılması düşük olan reytingler olsa bile İmaj kaybına izin verilmemesi önemli bir adım olarak yansıdı.

Özel kanalların büyük beklentiler içinde oluşturulan dizileri kısa sürede yayından kaldırması bir ticari gerçeklik ile alakalı. Son zamanlarda ATV’nin yeni başlayan ve İlhan Şen ile Deniz Işın ikilisinin başrolünde bulunduğu Sevmek Zamanı adlı dizisi için 5. olan bölümde final olduğunu duyurması dizi severleri üzdü. Bir hikâyeyi beğenen ve bunun ne tarafa gideceğini görmek için de sabırsızlıkla bekleyen dizi izleyicilerin düşük reytingler sebebiyle yaşanan erken finaller adeta kâbus gibi oluyor. Her sezon gerçekleşmiş olan bu durum pek çok dizi hayranı televizyon ekranında dizi izleme zevkini azaltıyor. Özel televizyon kanalları da zor olan koşullar içinde düşük reyting seviyesi gelen dizileri ileriye götürerek zarardan kendini korumuş oluyor.

TRT 1’den Örnek Davranış

TRT 1’in son dönemde ciddi bir atak yapmış olması reytingleri artık daha da çok önemsemesi gibi bir durum bulunuyor ki izleyiciler bu ataktan sonra son derece memnun görünüyor. Fakat TRT 1’in Miray Taner ve Furkan Andıç’ın başrolünde bulunduğu Kara Tahta dizisi için 10. bölümde erken final yapılması kararı duyulmuştu.

Bu karardan sonra hemen dönüş yapan TRT 1 Kara Tahta dizisinin devam ettirilmesi hikâyeyi beğenen ve sonucunu görmek isteyen izleyici kitlesi için olduğu kadar bu iş için de ekmek kazanan ve kariyerlerini de düşünen ekip bakımından da önemli bir karardı. TRT 1 bakımından da bir imaj kaybına uğramama durumu dizi izleyicilerini yüzüstü de bırakmama ve özel kanallar gibi erken final kararlarına kapı açmama bakımından yerinde bir karar aldı. Özel kanallar hem ticari hesaplar hem de İmaj bakımından daha zor bir durumda yer alıyor. Böyle bir durum karşısında ya para kaybedecekler ya da imajlarını.