Ticaret Bakanlığı, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında çalıştırılmak üzere Ticaret Müfettiş Yardımcısı kadrosuna toplam 60 personel alacağını açıkladı. Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda; Gümrük Grup Başkanlığı için en fazla 30, Dış Ticaret Grup Başkanlığı için en fazla 15 ve İç Ticaret Grup Başkanlığı için en fazla 15 Ticaret Müfettiş Yardımcısı alımı yapılacağı aktarıldı. Peki Ticaret Bakanlığı Ticaret Müfettiş Yardımcısı alım şartları ne? Başvurular nereden ve ne zaman yapılacak? Son başvuru tarihi ne zaman? 

Ticaret Bakanlığı Ticaret Müfettiş Yardımcılğı Sınavı'na girebilmek için öncelikle adayların en az dört yıllık yükseköğrenim veren hukuk, iktisat, siyasal bilgiler, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleriyle bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi ya da yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olması gerekiyor.

Ayrıca Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2020 ve 2021 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarının (KPSS A Grubu) birinden KPSS P-48 puan türünden 80 (seksen) ve üzerinde puan almış olma şartı aranıyor.

Yine adayların sınava girebilmeleri için;

•    Gümrük Grup Başkanlığı için en yüksek puanlı 600 kişi,
•    Dış Ticaret Grup Başkanlığı için en yüksek puanlı 300 kişi,
•    İç Ticaret Grup Başkanlığı için ise en yüksek puanlı 300 kişi, içerisinde yer alması gerekiyor.

Ticaret Müfettiş Yardımcılığı alımı için yaş sınırı var mı?

Ticaret Bakanlığı'nın ilanına göre Ticaret Müfettiş Yardımcılığı kadrosuna personel alımında yaş sınırı da bulunuyor. İlanda, "Giriş Sınavlarının yazılı aşamasının yapıldığı tarihlerde otuz beş yaşını doldurmamış olması" şartı yer alıyor. 

Ticaret Müfettiş Yardımcılığı sınavı başvururusu ne zaman ve nereden yapılacak?

Giriş Sınavları için başvurular, 04-13 Ekim 2021 tarihleri arasında Kariyer Kapısı  https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden gerçekleştirilecek olup ilanda belirtilen şartlara uygun olmayan başvurular ile süresi içerisinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacak.

Ticaret Müfettiş Yardımcılığı sınavı ne zaman ve nerede yapılacak?

Giriş Sınavları önce klasik usulde yazılı, ardından sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak Ankara’da yapılacak. Yapılacak Giriş Sınavının yazılı bölümü;

  • Gümrük Grup Başkanlığı için 06-07 Kasım 2021,
  •  Dış Ticaret Grup Başkanlığı için 13-14 Kasım 2021,
  • İç Ticaret Grup Başkanlığı için 20-21 Kasım 2021,

tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört ayrı oturumda Ankara Atatürk Lisesi, Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 11 Sıhhiye-Çankaya/ANKARA adresinde gerçekleştirilecek.

iriş Sınavının yazılı bölümüne katılmaya hak kazanan adayların isimleri, sınav saati ve sınava ilişkin diğer hususlar Ticaret Bakanlığı (www.ticaret.gov.tr) internet sayfasında yazılı sınav tarihinden en geç 15 gün önce ilan edilecek olup sınava katılmaya hak kazanan adaylara başvuru sistemine kayıtlı e-posta adreslerinden bilgilendirme yapılacak. Ayrıca adaylar sınavlarına ilişkin bilgileri Kariyer Kapısı üzerinden görüntüleyebilecek.

Adaylar için ayrıca sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek olup adaylar sınava geçerli 
bir kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) göstermek suretiyle katılabilecek.

İLANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN: