İBB'deki özel “terör” teftişini yürüten müfettişlerin 2019'dan bu yana verilen iş yeri ruhsatlarını, ihaleleri ve işe giriş belgelerini istedikleri açıklandı. Bir terör teftişinde özellikle ruhsat ve ihalelerin istenmesi ise tartışma konusu oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ‘bazı çalışanların terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğuna yönelik iddialar’ gerekçesiyle başlatılan teftişle ilgili yaşanan yeni gelişmeleri ele aldı.

İddiaya göre bir müfettiş, 2019'dan bugüne verilen tüm iş yeri ruhsatlarını, diğer müfettiş, 2019'dan bugüne yapılan tüm ihaleleri, başka bir müfettiş de, 2019'dan bugüne işe giriş belgelerini istedi.

270327

Söz konusu durum teftişin kapsamıyla ilgili tartışma yarattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, "Mesleki olarak atanan müfettişlere ve istedikleri dosyalara baktığımda bir terör soruşturmasıyla bağdaştıramıyorum. İş yeri ruhsatları ve ihaleler bir yana, terör iltisaklı çalışan suçlaması diğer yana. Yaptıkları başka bir şey" şeklinde çarpıcı bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) çalışan yüzlerce personelin "terör örgütleri ile iltisaklı veya irtibatlı olduğu yönündeki ihbar ve tespitler üzerine" özel teftiş başlatıldığını duyurmuş ve Bakan Soylu, "Bu konu siyasi değil, bir güvenlik meselesi" demişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise belediyede çalışan 86 bin personelin yanında olduğunu söyleyerek şu açıklamaları yapmıştı;

s-b53ea7a6a3f51c73f3c9b9bc5beffcfd4342dec2

“Teftiş edilmekle ilgili hiçbir sorunumuz yok. Gelen her teftişimizi nasıl karşıladığımızı, nasıl saygın bir şekilde karşıladığımızı, görevlerini en iyi şekilde yapmalarını için onlara nasıl imkanlar sunduğumuzu en iyi müfettişler bilirler.

Sayın Cumhurbaşkanı pazar günü konuştu. İçi siyaset dolu mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı’nın konuşmasından Sayın Bakan her zamanki gibi rol kapma çabasıyla ortaya çıktı ve böyle bir açıklama yaptı. İstanbul’da 86 bin çalışanı olan bir belediye başkanı olarak bu açıklamayı kınıyorum. Bakın burada tüm terör örgütlerinin reklamını yapan bir bakan var. Kalın puntolarla yazmış.

Sen bakanlıksın, terörist konusunda netsen tut kulağından götür at hapse. Böyle bir süreç akıllara zarar. İşe girme prosedürleri bellidir, siz işe birini başlatırken adli sicil kaydı istersiniz. Bu belge Adalet Bakanlığı’ndan alınır. Dolayısıyla İçişleri Bakanı yanlış yere soruşturma açmış demektir.

Bence bir başka soruşturma açılması gereken yer de İçişleri Bakanlığı hatta bakanın kendisidir. ‘Terörist var’ deyip tutuklamıyorsa yapılacak şey işlem başlatmaktır. Ben bir vatandaş olarak sayın Cumhurbaşkanı’nı göreve davet ediyorum.”

imamoglu-6