Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Kullananlar Dikkat! Bunu Yapanlara Ağır Cezalar Verilecek!

Türkiye'de koronavirüs ile ekonomik mücadele kapsamında darda kalan vatandaşlara yönelik bir süredir Temel İhtiyaç Desteği Kredisi veriliyor. Bu krediler Kredi Garanti Fonu tarafından finanse edilirken kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım arcılığı ile vatandaşlara tahsis ediliyor. Ancak son günlerde bu kredilerin suistimal edildiği şikayetleri üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafın inceleme başlatıldı. Kullanım amacı aykırı olan Temel İhtiyaç Desteği Kredisi tespitinde vatandaşları çok ağır cezalar bekliyor.

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Kullananlar Dikkat! Bunu Yapanlara Ağır Cezalar Verilecek!
25 Nisan 2020 - 16:07

 

Türkiye'de koronavirüs ile mücadelede en kritik hamlelerden birisi Temel İhtiyaç Desteği Kredisi oldu. İş yerleri kapanan veya işini kaybeden vatandaşlar ailelerinin iaşesini sağlamakta büyük sıkıntı çekmeye başladılar. Bu insanların gıda temini, kira ödemesi, fatura borcu, temizlik ürünlerinin temini gibi konularda sıkıntı yaşamamaları için Temel İhtiyaç Desteği Kredisi uygulamaya sokuldu.

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması amaç edindi. Bu maksatla Türkiye'de yaklaşık 4 milyon vatandaşa Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verildi. Bunun için toplam 22 Milyar TL kaynak ayrıldı. Hazine ve Mali Bakanlığı'nın Kredi Garanti Fonu'nu garantör yaparak kamu bankaları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine verdirdiği Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile alakalı olarak son dönemlerde yoğun şikayetler başladı.

İhtiyacı olan bazı vatandaşlar talep ettikleri kredi tutarlarının çok aşağısında bir rakama mecbur bırakıldılar. 10.000 TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi talep eden vatandaşlara 3.000 TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verildi. Bu neden sıkıntılar ve temel ihtiyaçlar giderilemedi. Verilen kredi vatandaşların birikmiş kira borçlarını bile ödemeye yetmedi.

Öte yandan Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapıp hane geliri 5.000 TL altında olan ama herhangi bir maddi sorun yaşamayan, bankalarda olumsuz sicili olmayan, temel ihtiyaç diye bir problem yaşamayan tuzu kuru vatandaşlar Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için bankalara 10.000 TL başvuruda bulundular. Bankalar ihtiyaçları olan vatandaşlara imkanları kısıtlı olması sebebiyle 3.000 TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi layık görürken sicili tertemiz varlıklı vatandaşlara 10.000 TL kredileri dağıttılar. Üstelik bu alınan 6 ay geri ödemesiz yüzde 0,49 faizli kredilerle altın ve döviz yatırımı yaptılar. İhtiyaç sahibi vatandaşlarla dalga geçer gibi yapılan uygulama neticesinde artan şikayetler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Temel İhtiyaç Desteği Kredisi uygulamasını suistimal ederek yatırım aracı haline getiren uyanık vatandaşların peşine düştü. Yapılacak inceleme neticesinde tüm bankalardaki hesap hareketlerinde bir yatırım izlenimi tespit edilmesi halinde bu vatandaşlara çok ağır cezalar verilecek. Çektikleri Temel İhtiyaç Desteği Kredisi bir hafta içerisinde faiziyle geri çağrılacak. Devlet bankaları bu şahıslara bir daha kredi vermeyecek. Ayrıca yalan beyan nedeniyle haklarında şikayette bulunulacak ve mahkemeden ceza almaları sağlanacak.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum