301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasında, Dönemin başbakanı Erdoğan'ın özel kalem müdürü yardımcısı olarak görev aldığı sırada Soma madencisine tekmesi ile tanınan Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a 6000 Euro net maaşla atanmasının yeni detayları ortaya çıktı.

Yusuf Yerkel attığı tekmelerin karşılığını almaya devam ederken 6000 euro (yaklaşık 91 bin TL) maaşla Almanya’ya atanması tepki çekti. Ancak bu atamanın detayları ortaya çıkınca, tekmelerin ederi de anlaşıldı.

88510

Dış Ticaret Uzmanı olmayan ve çok hassas bir dengeyi gerektiren bu göreve getirilen Yusuf Yerkel, Almanya'da Türk şirketlere dağıtılacak “marka desteği” ve “teşvikler”in başına geçiyor oldu. Bu destek ve teşvikler ise milyonlarca Euro demek.

Yerkel, Almanya'nın en zengin eyaleti olan Hessen'e gelen Türk şirket ve firmalarına, Türkiye'den ödenen “teşvik, kira desteği, marka desteği ve yatırım desteklerini” onaylayıp dağıtacak isim oldu.

Bununla da kalmayacak olup Yerkel’in sorumluluk yelpazesi çok daha geniş oldu. Almanya'daki Türk bankalarından Almanya- Türkiye bağlantılı “euro veya dolar” bazında kredi almalarında önemli rol oynayacak.

Yani özetle, Yusuf Yerkel attığı tekme sonrası, Türkiye Cumhuriyeti'nin Hessen Eyaleti'ndeki kasasını teslim almış oldu. Çünkü, Hessen Eyaleti’nde başka Türk başkonsolosluğu ve Ticaret Ataşesi bulunmuyor.

Almanya'da Eyalet Hükümet temsilcilerinin, sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının, Türk iş insanları örgütlerinin ve hatta neredeyse bütün Türk esnafın büyük tepki gösterdiği Yerkel'in görevleri arasında, “Almanya'daki odalar ve borsalar ile Türkiye'nin ilişkilerini geliştirmek” de bulunmakta.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Danışmanı olarak bir Türk vatandaşına, sorumluluk alanlarındaki 301 işçinin yaşamını yitirdiği bir maden faciasında eylem yapan bir madenciyi tekmelemesinin ardından ve de bütün dünyaya manşet olmuşken Türkiye’nin Ticaret Ateşe’si olarak atanması ise ne dünyada ne de ülkemizde masum şekilde anlaşılmış bir konu değil.

Yusuf Yerkel'in oğlu 1 aydır yoğun bakımda! - SacitAslan.com