Manisa Soma'da şikayet olduğu halde gerekli önlemler alınmadığı için, 301 işçinin öldüğü maden kazasının ardından eylem yapan işçiye tekme atan, sonra da 'Ayağım incindi' diyerek rapor alan dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in ödüllendirilip, 6 bin euro (yaklaşık 93 bin TL) maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler sürüyor.

Yusuf Yerkel'in, aylık 6 bin Euro maaş ve ek haklarla birlikte Frankfurt'a Ticaret Ataşesi atanması dünyanın gündeminde. Yerkel'in gizlice Frankfurt'a geldiği, yerleşme hazırlıklarına başladığı öğrenildi.

Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel'in atanmasını protesto için hazırlık yapıyor. Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği de “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı.

Yusuf Yerkel'in oğlu 1 aydır yoğun bakımda! - SacitAslan.com

Atama kararının geri alınmasının talep edildiği açıklamada “Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in, Frankfurt'a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu'na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız” dendi.

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirterek, “Soma'daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye'nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt'ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım” ifadesini kullandı.

4 Yıl Sonra Gelen Özür! Soma'da Madenciyi Tekmeleyen Yusuf Yerkel 'Günah Keçisi İlan Edildim' Dedi

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 günü madende 301 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Erdoğan, ilçeyi ziyaret etmiş ve protestolarla karşılanmıştı. Ziyaret sırasında Erdoğan’ın özel kalem müdür yardımcısı Yusuf Yerkel, polislerin arasındaki bir madenciyi tekmelerken görüntülenmişti. Yedi gün ‘iş göremez’ raporu olan Yerkel, hafızalara kazınan bu ‘tekme’ sonrası seneler sonrası özür dilemişti.

Yerkel ödül oolarak aldığı atama ile, üç ya da dört sene boyunca aylık 6 bin avro alacak. Yerkel’in kiradan, sağlığa bütün masrafları devlet tarafından karşılanacak. Çocuklarına eğitim ve özel okul desteği yapılacak olan Yerkel, Türkiye’ye dönerken ‘naklihane’ hakkında yararlanabilecek. Bu durum Yerkel’in Türkiye’ye istediği eşyayı ve vergisiz olarak sıfır model araçları Türkiye’ye götürebileceği anlamına geliyor.

Halka tekme atıp, tekme attığı halkın parası ile maaş alan ve almaya devam edecek Yerkel'in hiçbir eonomi eğitimi de bulunmamasına rağmen şimdi de Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticaret ataşesi olarak atanması gündem oldu.

yerkel-SNzz_cover.jpg