Tek evi olanlara emlak vergisi müjdesi yayınlandı. Emlak vergisi muafiyeti listesi 2022 yayımlandı. Yayımlanan liste içerisinde yer alan kişiler hem 2022 yılında emlak vergisi ödemeyecekler hem de geriye dönük 5 senelik para iadesi alabilecekler. Konu hakkında emsal karar açıklayan Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tartışmalara son noktayı koydu.

Emlak vergisi iadesi dilekçesi yazarak hem emlak vergisi muafiyeti elde edecek, hem de geriye dönük 5 senelik para iadesi alacaksınız.

Tek evi olan ve hazırlanan liste içerisinde yaşayan kişiler sıfır oranlı emlak vergisi hakkı olarak tanınan emlak vergisinden muaf tutulurken, daha önce ödemiş oldukları paralar varsa da emlak vergisi zaman aşımı süresi olarak bilinen 5 seneye kadar bu paraları geri alabilecekler.

emlak vegisi muafiyet listesi

İADE PARANIZI NASIL ALACAKSINIZ? PARA İADESİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ NASIL?

Emlak vergisi 2022 zammı için beklenen açıklama Resmi Gazete ile yayımlanmış, Gelir İdaresi Başkanlığı yüzde 26 olarak açıklana yeniden değerleme oranı üzerinden indirim yaparak emlak vergisi zam oranı yüzde 13 olarak ilan edilmişti.

kdk para iadesi kararı

Kimler Yararlanacak;

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen evi tek konutu olmak şartı ile,

Emekli olduğu kurumdan aldığı maaş dışında hiçbir geliri olmayan Emekliler,

Devletten aldığı maaşın dışında başka hiçbir geliri olmayan gaziler ile şehidin dul eşi ve yetimleri,

Engelliler,

Hiçbir geliri olmayan ev hanımları emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmaktadır.

Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen ödeme yapan kişiler ödemiş oldukları paraları emlak vergisi iade dilekçesi yazarak ödeme yaptıkları belediyeden geri alabilecekler. Yukarıdaki kararda 2.479 TL emlak vergisi parasının iade edilmesine yönelik emsal karar görülmektedir. Dilekçenize bu kararı da ekleyerek paranızı geri alabilirsiniz.

emlak vergisi para iadesi dilekçesi 9 ocak

Yukarıda yer alan dilekçenin çıktısını alarak ya da beyaz bir A4 kağıda kendi el yazınızla yazarak bağlı olduğunuz belediyeye başvuru yaparak emlak vergisi para iadesi talep edebilirsiniz.

Emlak vergisinde muafiyet için zaman aşımı uygulanmaz. Kişi bu haktan haberdar olduğu anda belediyeye başvuru yaparak muafiyet hakkından yararlanır. Ancak para iadesi için zaman aşımı uygulanır. Emlak vergisi zaman aşımı para iadesi süresi 5 sene ile sınırlıdır ve kişi en fazla geriye dönük 5 senelik parasını iade alabilir.