Kamu Haberleri

TEİAŞ Hukuk Müşavirliği ve Avukat Sınav ve Atama Yönetmeliği Değişikliği 18 Ekim 2017 Tarihli Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Bugün bir anda çeşitli alanlarda değişikliklerin yapıldığı 18 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’nin yayınlanması ile birlikte Türkiye gündeminde büyük etki yaratan birçok atama ve görevden alma kararı gündeme gelmişti. Yapılan bu kritik değişikliklerin yanı sıra aynı sayılı Resmi Gazete’de ayrıca Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin Hukuk Müşavirliği ve Avukat sınavı ve atamalarına ilişkin yönetmelikte de değiştirmeler yapıldığı duyuruldu.

Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre, değiştirilen yönetmeliğin 4. maddesinin 1. fıkrasına eklenen (g) bendi ile Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı puanı da artık başvurularda aranacak. Buna ek olarak 7. maddenin 1. fıkrasının (d) bendi kaldırılarak ikinci bir fıkra eklenmişti. Bu fıkraya göre;

“(2) Giriş sınavı duyurusunda belirtilmek kaydıyla YDS veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından eşdeğerliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan sınavlardan belirli düzeyde yabancı dil puanı almış olmak şartı ve/veya başvuru tarihinin son günü itibarıyla asgari belirli bir süre fiilen avukatlık yapmış olmak şartı aranabilir.” (Kaynak: Resmi Gazete)

Sınava başvurmak isteyen kişilerin ibraz etmeleri gereken belgelere yönelik de değişikliklerin yapıldığını açıklayan Resmi Gazete’nin ilgili sayısı ile birlikte sınava giriş ve başvuru yapma isteyen kişileri bağlayan değişiklikler duyurulmuş oldu. Yapılan değişiklikler 18 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’nin yayınlanması ile birlikte resmiyet kazandı ve an itibariyle yürürlüğe girdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı