Son dönemde dünyada endişeye yol açan, Türkiye’de de yayılmaya başlayan ‘Omicron’ varyantı ile ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, "Omicron'un ocak ayının son haftası veya şubat ayının ilk 2 haftasında baskın varyant haline gelme ihtimali yüksek. Polikliniklerde yığılma olacağını düşünüyorum" dedi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpen Şener, ‘Omicron’ varyantının yaygın görüldüğü ülkelerdeki hasta verilerinin ortaya çıktığını söylerken endişelerini paylaştı.

“Omicron’un önümüzdeki zaman diliminde ocak ayının son haftası veya şubat ayının ilk 2 haftasında baskın varyant haline gelme ihtimali yüksek. Önümüzdeki 1 aylık periyotta, ayaktan hasta grubunda ciddi bir tırmanış olacak. Geçtiğimiz hafta rakamlar stabil seyrediyordu. 20 bin bandındaki tırmanış şu anda 30 binin üzerine çıktı ve ayaktan hasta grubundaki bu tırmanış devam edecektir” diyen Şener herkesi bu konuda uyardı.

koronavirus-yogun-bakim

İnsanlarda halihazırda aşılanmanın getirdiği bir özgüvenle maske, mesafe gibi önlemlerden uzaklaşma söz konusu olduğunu dile getiren Şener “Bununla beraber polikliniklerde yığılma olacağını düşünüyorum. Vaka sayılarının tırmanışını tamamen durdurmak mümkün gibi görünmüyor” dedi.

Türkiye’de özellikle üçüncü doz aşılarının geciktirildiğini ve oranın çok düşük olduğunu dile getiren Alpen Şenere “Şu anda ‘Delta’ ve ‘Delta Plus’ ile birlikte ‘Omicron’ da bir arada. ‘Omicron’un hastaneye yatış oranını azaltmış olmasının bize bir faydası yok çünkü ‘Delta’ ve ‘Delta Plus’ da devam ediyor ve yatış oranı yüksek. Şubatta ancak ‘Omicron’ baskın olduktan sonra polikliniklerde yoğunluk artarken hastanelerdeki iş yükü azalacak” şeklinde açıklama yaptı.

TÜİK’in 2021’in haziran ayında açıklaması gereken ölüm istatistiklerini açıklamayarak 6 ay önce yaptığı ertelemenin nedenine dair İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarını işaret edip, ancak verilerin ne zaman yayımlanacağını ise belirtmemesi halen gizemini koruyor.