Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın kuralsız atamalara imza attığını tespit eden Sayıştay, bağlı kuruluşlarda da aynı skandalların yaşandığını da belirledi. TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. 2020 Sayıştay Denetim Raporu’na göre, kurumda iki yönetici için yedi danışman çalıştırılmış ve bu kişilere fahiş ödemeler yapılmış.

TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş’nin yönetim ve danışman kadrosunu inceleyen Sayıştay, sadece Yönetim Kurulu (YK) Başkanı ve Genel Müdüre hizmet veren, “yönetici danışmanlığı” kadrosunda yedi kişinin bulunduğunu tespit etti. Fahiş maaşlar tespit eden Sayıştay, bir danışmana 16 bin 500 TL, üç danışmana 14 biner TL, iki danışmana 10 biner TL ve bir danışmana 5 bin 200 TL olmak üzere aylık toplam 83 bin 700 TL, yıllık 1 milyon 4 bin TL ödendiğini bildirdi. Raporda Yönetim Kurulu başkan ve üyeleriyle genel müdür, genel koordinatör, genel müdür yardımcıları gibi üst yöneticilerin ücreti ve sağlanan benzeri menfaatlerin toplam tutarı 1 milyon 309 bin TL olarak hesaplandı.

5c8d093345d2a01ef4ccc141

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda Asıl Vurgun Ne? Hangi Taşeronlar Kar Etti?

Kurumun giderlerini de inceleyen Sayıştay, 2020 yılında, bir önceki yıla göre yaşanan büyük artışa dikkati çekti. Rapora göre,2019 yılında 65 çalışanı olan kurumun personel gideri, 8 milyon 153 bin TL oldu. 2020 yılında ise çalışan sayısı 248’, toplam gider 22 milyon 942 bin TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Sayıştay raporunda en dikkat çekici kısım ise TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik AŞ’nin 3 milyon TL kâr edeceği işte 20 bin TL'ye razı olması oldu. Sayıştay raporları ile ortaya çıkan olayda aradaki fark taşeronun kasasına girdiği saptandı.

Raporda TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş’nin yapım için kendisine iletilen projeleri, yüksek kâr getirisini önemsemeden başka kuruluşlara yaptırdığı da ortaya çıktı. Örnekleri ile bu durumu anlatan Sayıştay, işletmenin sadece bir projeden 3 milyon TL kâr edebilecekken bu işi başka bir firmaya verdiği için 20 bin TL kâr edebildiğini, geri kalan kârı ise taşeron firmanın kasasına koyduğunun altını çizdi. TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş’nin kendisi kazanabilecekken taşeronlara kazandırdığı projelerin toplam yatırım büyüklüğü, 149 milyon 922 bin TL olarak belirlenirken, kendi başına yaptığı projelerde yüzde 99’dan yüzde 60’a kadar yüksek oranlarda kâr açıklayan işletmenin, taşeron kullandığı projelerde ise kâr oranı yüzde 3’e kadar düştüğü görüldü.

erdogan_hizli_tren_9232

Bu durumla ilgili örneklere yer veren Sayıştay, 3.2 milyon TL’lik gelir getiren projeden 20 bin TL, 2.7 milyon TL gelir getiren projeden 164 bin TL, 8 milyon TL gelir getiren projeden 3 milyon TL kâr elde edildiğini tespit etti.