Taşerondan Kadroya Geçen 4/D'li İşçilere TBMM'den Müjde Mi Geliyor! Maaşlara 443 TL Seyyanen Zam Teklifi!

Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaşlarına yönelik TBMM'de dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre taşeron işçilere 443 TL seyyanen zam yapılması önerildi. Taşeron işçilere seyyanen zam yapılacak mı? Taşeron işçiler 2020'de yüzde kaç zam alacaklar?

Taşerondan Kadroya Geçen 4/D'li İşçilere TBMM'den Müjde Mi Geliyor! Maaşlara 443 TL Seyyanen Zam Teklifi!
15 Ekim 2020 - 12:27

Türkiye'de taşeronda çalışırken kamu kurumlarında veya bağlı şirketlerde kadroya alınan 900.000 işçinin maaş sorunları devam ediyor. Bu işçilere düşük maaş verilmesi zaman zaman TBMM'de gündem oluyor. Bu konuda kanun teklifleri verilirken şu ana kadar bu kanun teklifleri gündeme alınmadı. Son verilen kanun teklifinin altında ise İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş'ın imzası var.TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER MAAŞ SORUNU YAŞIYORTBMM'de taşeron işçilerin sözcüsü haline gelen Kayseri Milletvekili Dursun Ataş yine bu işçilerin maaş sorunlarını TBMMM Genel Kurulu'nda dile getirdi. Mağdur olan 900.000 kişinin adına konuştuğunu söyleyen Dursun Ataş, “696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2017 yılında yaklaşık 900.000 taşeron işçinin kadroya geçiş işlemleri yapıldı. Bu işçiler kamuda işe girmenin sevincini yaşarlarken aradan geçen sürede aslında büyük bir mağduriyet ortaya çıktı.” dedi.

MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETİN ALTINA DÜŞTÜ

Maaş zamlarının kadroya geçen taşeron işçiler için yeterli olmadığını söyleyen Dursun Ataş, “Bu işçi kardeşlerimiz kadroya alınırken 31 Ekim 2020 tarihine kadar her altı ayda bir yüzde 4 maaş zammı alacakları söylendi. Ancak bu zam oranı yeterli gelmedi. Bu kardeşlerimiz emeklerinin karşılıklarını alamadılar. Enflasyonun altında olan bu zamlar nedeniyle işçilerin maaşları asgari ücretin bile altına düştü.” ifadelerini kullandı.
SEYYANEN 443 TL ZAM TEKLİFİ

Uzun zamandır ekonomik sıkıntılar içerisinde bırakılan taşerondan kadroya geçen işçiler için zam hakkındaki önerisini ortaya koyan Milletvekili Dursun Ataş, “3 yıldır bu taşeron işçiler ekonomik olarak adeta bir zulüm altındalar. Şimdi bu işçilerin maaş sorunlarına çözüm bulmamız gerekir. İnsanlar artık geçim sıkıntısı içerisine yaşamamalı, bu krdeşlerimizin yuvaları yıkılmamalı. Bunun için son 3 yılın enflasyon farkları şu anda verilecek olan maaş zammının üzerine eklenmeli. Yani taşerondan kadroya geçen işçilere seyyanen en az 443 TL zam yapılmalı.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum