Taşeron Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Ne Zaman İmzalanacak? Taşeron İşçilere 1.000 TL Zam Mı Yapılacak?

Türkiye'de sayısı yaklaşık 1 milyonu bulan taşeron işçiler 2020 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ile alakalı son dakika haberlerini merak ediyorlar. Yapılacak olan toplu iş sözleşmesi ile taşeron işçilerin gelirleri artacak ve yeni sosyal haklar elde etmelerine olanak sağlanacak. Taşeron işçilere TİS'te ne kadar zam yapılacak? Yeni TİS ne zaman imzalanacak? Taşeron toplu iş sözleşmesi ne zaman yapılacak? 

Taşeron Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Ne Zaman İmzalanacak? Taşeron İşçilere 1.000 TL Zam Mı Yapılacak?
09 Ekim 2020 - 17:51

Türkiye'de son dönemlerde ekonomik olarak en büyük beklenti içerisinde bulunan kesim taşeron işçiler oldu. 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan kadroya geçiş yapan işçiler için toplu sözleşme ve sendikaya üye olmaları için kademeli bir geçişin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşma sağlanmıştı. 1 milyon taşeron işçiyi çok yakından ilgilendiren TİS ile beraber işçilerin hem maaşları yükselecek hem de özlük hakları genişletilecek. 

TAŞERON İŞÇİLERİNİN BEKLEDİĞİ TARİH GELİYOR!

Belediyelerde çalışan taşeron işçiler için sendika düzenlemesi Temmuz ayından itibaren başlamış ve çok sayıda taşeron işçinin maaşları artmıştı. Maaş artışının yanında özlük hakları da genişleyen taşeron işçilerin elleri de kuvvetlenmişti. Kamu kurumlarında çalışan taşeron işler için süreç ise Kasım ayının başıyla beraber başlayacak. Bu geçişle beraber taşeron işçiler de toplu sözleşme süreçlerine dahil olabilecekler. Kamuda kadro alan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi hükümlerine dahil edilmesi için 31 Ekim 2020 tarihi son tarih olarak verilmişti.

TAŞERON İŞÇİLERE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Merkezi idarelerden kamuya geçişleri sağlanan taşeron işçiler için çalıştıkları iş yerlerindeki toplu iş sözleşmeleri geçerli olacak. O iş yerlerindeki normal işçilerin ne hakları bulunuyorsa aynı haklar taşeron işçilere de verilecek. Geçiş döneminde taşeron işçilere yıllık yüzde 4 + 4 oranında zam verilmişti. Şimdi ise bu zam da yükselecek. Taşeron işçilerinin maaşları çok ciddi oranda artacak.

TAŞERON İŞÇİLERİNİ KAPSAYAN TİS NE ZAMAN İMZALANACAK?Kamuya geçiş süreçleri tamamlanacak olan taşeron işçileri toplu iş sözleşmesi imzalama hakkına kavuşacaklar. Bunun için Kasım ayı sonrasını beklemeleri gerekiyor. Kasım ayından sonra yapılacak olan TİS ile işçilerin gelirlerinde 1.000 TL civarında bir artışın yapılması tasarlanıyor. Ayrıca özlük hakları ile diğer işçilerle aralarında fark kalmayacak olan taşeron işçiler ekstra iş güvencesine de kavuşmuş olacaklar?

YORUMLAR

  • 0 Yorum