Gündem

Taşeron işçilerin maaşları belli oldu mu? 2020’de kamu işçilerine eşit ücret uygulaması gelecek mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan taşeron işçilerinin talep ettiği düzenlemelerle ilgili hangi gelişmeler yaşanıyor? Öncelikle kamu işçileri 2020 yılı için eşit ücret uygulamasına geçmek istiyor. Kanun Hükmünden Kararnameyle kadroya alınan taşeron çalışanların maaş süreci, aldıkları zam oranlarının Bakanlık tarafından belirlenmesiyle duyurulmuştu. 

Kadroya geçiş işlemlerinden sonra gerçekleştirilen düzenlemeler ile beraber maaşlara 6 ayda bir yüzde 4 zam uygulanacak. Ancak taşeron işçilerin maaşı, asgari ücret zammının olduğu dönemlerde de asgari ücret miktarının altında kaldı. Bu yüzden özel düzenlemeler yapılarak taşeron işçi maaşları, asgari ücret seviyesine getirildi. 

Maaş konusunda bir düzenleme talep eden taşeron çalışanların 2020 yılından beklentisi eşit ücret uygulaması. Yani aynı birimlerde ve aynı işi yapan kadrolu çalışanlarla farklı ücret alan işçiler, aradaki farkın ortadan kaldırılmasını talep ediyor. Kamu işçileri ile farklı statüde olan taşeron işçilerin ilgili talepleri 2020 yılı içinde yapılacak görüşmelerde dile getirilebilir. 

Çalışma Bakanlığı, 200 binden fazla kamu işçisiyle beraber 800 bine yakın taşeron işçisi arasındaki maaş farkının nasıl gidereceğiyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Şimdi tüm gözler taşeron işçi maaşlarının kamu işçileri maaşı seviyesine ne zaman getirileceğinde. 

Tumhaber.com olarak bu konudaki tüm gelişmeleri ve son dakika haberlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı