En son saraydan halka “tasarruf” çağrısı yapılmış ve First Lady’mizden de porsiyonları küçülmemiz şu sözlerle talep edilmişti;

“Küresel bir seferberlikle bireysel davranışlarımızı değiştirerek insanlığı içine düştüğü bu utançtan kurtarabiliriz. Gelin hep birlikte basit önlemler alalım. Alışverişe çıkmadan önce alınacaklar listesi hazırlayalım. Porsiyonlarımızı küçültelim. Sadece ihtiyacımız kadarını alıp bozulacağını bildiğimiz yiyecekleri istiflemekten vazgeçelim”

Erdoğan'ın saray merakı nereden geliyor?: 'Cumhuriyet ve saraylar ters orantılı'

Ancak halkın alım gücü günden güne erirken, her gün yeni bir zam haberi ile uyanırken, bugün de yeni saray haberleri ve eski saraylarında bakım talepleri ile uyandı.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı yatırımlara ödenek izni veren ‘2022 Yılı Yatırım Programı’ açıklandı.

Bu programa göre Cumhurbaşkanlığı, Ankara, Muğla ve Bitlis’teki sarayların bakım onarımı, donanım ve makine teçhizatı için 2022 ve sonrasında toplam 470 milyon 400 bin lira daha harcanacak dendi.

Buna göre yapacağımız harcamalar şöyle olacak;

Kaçak Saray'da kaç oda var? - Son dakika haberleri

Ankara’da inşa edilen ve iktidarın ‘külliye’ olarak nitelendirdiği Cumhurbaşkanlığı Sarayı için bugüne kadar 3 milyar 83 milyon liralık harcama yapılmıştı. Ek hizmet binası ve donanım için 2022 yılında 9 milyon 600 bin lira daha ödenek ayrıldı.

Ayrıca, sarayın bilgi sistemlerinin bakım ve onarımı için 2022 yılında 15 milyon lira daha harcama yapılacak. Saray’ın en büyük gider kalemi ise 196 milyon 200 bin lira ile bu yıl basılı yayın alımı, bina tefrişatı, araç alımı, makine teçhizat bakım ve onarımı gibi işler için olacak.

Bugüne kadar 648 milyon 300 bin lira harcanan ve yazlık saray olarak bilinen Marmaris Okluk Devlet Konukevi için ise 2022 yılında 37 milyon 200 bin lira daha harcama yapılacak.

Bitlis’teki Ahlat Köşkü’ne ise 2022 yılı sonrası için 151 milyon lira daha ödenek ayrıldı. Ahlat’ın toplam yatırımı ise 290 milyon lira olacak. Kışlık saray olarak bilinen yapı 5 bin 631 metrekare sosyal tesis ve 52 bin 949 metrekare peyzaj alanından oluşuyor.

Cumhurbaşkanlığına ait Ankara, Bitlis, İstanbul ve Muğla’daki binaların bakımı için ise 2022 yılı sonrasında 61 milyon 200 bin lira harcanacak.

Yazlık Saray'ı da 15 Temmuz'a bağladılar! - Son Dakika Özel Haberler Köşe Yazıları

Böylece söz konusu yapılar için ülkece harcadığımız toplam miktar 4 milyar 490 milyon lira oluyor.