Yılbaşı gecesinde yapılan açıklama ile birlikte doğalgaz fiyatlarına zam yapıldı. Zamlı tarife 1 Ocak 2022 gününden itibaren geçerli olacak. Yani 1 Ocak 2022 itibarıyla artık konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatları yüzde 25, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatları ise %50 arttı. Gece yarısından itibaren uygulanmaya başlayan zamlı tarifeye sosyal medya kullanıcılarının tepkisi büyük oldu.

tarihte-boyle-zam-gorulmedi-2022-dogalgaz-zammi-ile-basladi-yilin-ilk-gunu-yuzde-50-zamli-tarif-1

KONUTLARDA DOĞALGAZA YÜZDE 25 ZAM

Yeni yıla zamla başladık. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) Gece saatlerinde bir açıklama yaparak konutlarda kullanılan doğalgaza %25 zam geldiğini duyurdu. Zamlı tarife 1 Ocak 2022 gününden itibaren geçerli olacak.

tarihte-boyle-zam-gorulmedi-2022-dogalgaz-zammi-ile-basladi-yilin-ilk-gunu-yuzde-50-zamli-tarif-3

SANAYİDE DOĞALGAZA YÜZDE 50 ZAM YAPILDI

Elektrik üretimi amacıyla kullanılan doğalgaz fiyatları ise yüzde 15 arttı. En yüksek zam ise sanayide kullanılan Doğal gaza geldi. Sanayide ve Ticaret amaçlı kullanılan doğalgaz fiyatları 1 Ocak 2022 gününden itibaren geçerli olmak üzere %50 arttırıldı.

BOTAŞ DOĞALGAZ FİYATLARI AÇIKLAMASI

Yeni zamlı doğalgaz fiyatlarını BOTAŞ duyurdu. BOTAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2021 yılının başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarında olağanüstü dalgalanmalar yaşandığı ifade edildi. Bütün dünyanın fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldığının belirtildiği açıklamada, Türkiye'de bugüne kadar yüksek enerji fiyatlarının tüketicilere aynı oranda yansıtılmadığı dile getirildi. Açıklamanın devamında ise 1 Ocak 2022 Tarihi itibari ile tüketicilerin asgari düzeyde etkileneceği şekilde doğalgaz fiyatlarına zam yapıldığı ifade edildi. BOTAŞ açıklamasında,

“Bu kapsamda 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

– Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatına yüzde 25

– Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatına yüzde 15

– elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatına yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” denildi.