2022 yılı asgari ücret tutarı milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenirken, 1 Aralık tarihinde başlayan asgari ücret belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor. 

İşçi tarafı ev sahipliği yapıyor

1 Aralık'ta ilk toplantısını gerçekleştiren işçi ve işveren tarafı bugün ikinci kez toplanıyor. Komisyon bu defa, saat 14.00'te Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (TÜRK-İŞ) ev sahipliğinde toplanacak.

Ekonomideki gelişmelerin konuşulacağı toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları temsilcileri ekonomik veri ve raporları paylaşacak. TÜRK-İŞ'in, ilk toplantıda gündeme gelen, üç işçi konfederasyonunun ortaklaşa açıkladığı talepleri yeniden dile getirmesi bekleniyor. Bunlar arasında "Asgari ücretin net olarak açıklanması, bu ücretten yapılacak vergi, sosyal güvenlik gibi kesintilerin net tutarın üzerine ilave edilmesi ve yıl boyunca asgari ücretin açıklanan bu net ücretin altına düşmemesi, Asgari Geçim İndiriminin (AGİ) işçinin medeni durumuna göre ayrıca ilave edilmesi, tüm ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olması" gibi talepler bulunuyor.

Bu kadar yapılmış en yüksek artış olacak

Öte yandan hükümet kanadı sürecin başından bu yana, 2022 yılı asgari ücretin herkesi memun edecek bir tutar olacağını, bugüne kadar yapılmış en büyük artış olacağını her açıklamada dile getiriyor.