Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa'da Kovid-19 salgınına karşı uygulanması düşünülen yeni kısıtlamaların Türkiye'de de uygulanıp uygulanmayacağına dair merak edilen bir soruyu yanıtladı.

Avrupa'nın bir çok ülkesinde yeni Kovid-19 tedbirleri gündeme alınırken Türkiye'de görülen vaka artışlarının burada da tam kapanma getirip getirmeyeceği merak konusu oldu. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası basının karşısına çıkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

fahrettin koca-3

Türkiye'nin yeni döneminde herhangi bir kapatma yaparak salgını yönetmeyi düşünmediklerini söyleyen Bakan Fahrettin Koca, kişisel tedbirleri ve aşıyı daha çok önemsediklerini ve herkesin aşı olmasını istediklerini ifade etti. Her aşının bir koruyuculuk süresi olduğunu ve Kovid-19 aşısının da koruyuculuk süresine sahip olduğunu belirten Bakan Koca, bu sürelerin  6 ay, 8 ay veya 12 ay arasında değişebileceğini dile getirdi.

YERLİ İLAÇ DÖNEMİ BAŞLIYOR!

Gözden kaçırmayın

Gençlere sigara satışı yasaklanıyor! Gençlere sigara satışı yasaklanıyor!

Kovid-19 salgına karşı yerli ilaç döneminin başlatılacağını söyleyen Bakan Koca, tedavide kullanılacak olan 'Molnupiravir' isimli hapın etkili olduğunu gösteren bir çok çalışma olduğunu ve Türkiye olarak, vatandaşları bu erken dönem sürecinde bu ilaçlarla tanıştırma noktasında bir karar verdiklerini söyledi.

Türkiye'de Molnupiravir isimli ilacın, yerli olarak üretimini sağlamak adına lisans başvurularını aldıklarını vurgulayan Bakan Koca, rekabeti ele alarak ilacı en düşük fiyata mal edip vatandaşlara sunmayı hedeflediklerini söyledi.