Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılında milyonlarca emeklinin maaşlarında artış yapılmasını öngören zam çalışmaları hakkında kurmaylarına talimatlarını verdi. Özellikle düşük emekli maaşı alanlar için seyyanen artış ve zam konusunu gündemine alan yetkililer ise gelen talimat doğrultusunda çalışmalarına başladılar.

EMEKLİLERE ENFLASYON+YÜZDE 25 ZAM FORMÜLÜ

Emekli vatandaşların 2022 yılında alacakları maaşlara enflasyon+ yüzde 25 zam formülü ele alınırken yaklaşık 13.5 milyon emekli vatandaşın maaşlarının düzenlemesi amacıyla farklı bir öneri olarak ta asgari ücret düzeyi de planlanıyor.

Buna göre üzerine çalışılan iki formülden birisi emekli maaş zammının yıllık bazda asgari ücret düzeyinde olarak yapılması. Diğer formül de yüzde 40'lar düzeyinde bir zam uygulanması..

Masaya yatırılan ilk formülde düşük maaş alan emekli vatandaşlara seyyanen yapılacak zam ile maaşlarının belli düzeye çekilmesi yönünde. Bunun üzerine aynı zamanda bir zam daha gündeme getirilecek. 

ENFLASYON ve YÜZDE 25

Diğer ikinci formül ise emeklilere asgari ücret veya buna yakın oranda bir zam verilmesi. Bu konudaki alt rakamın ise yıllık bazda yüzde 40 civarında olduğu belirtiliyor. Şuan için yetkililerin üzerlerinde durdukları hesaplamalarda SGK ve Bağ-Kur emeklisine enflasyon+yüzde 25 zam şekilde olurken emekli maaşlarına yıllık bazda yüzde 40 zam yapılması değerlendiriliyor.